БНР | 12.09.2017 14:38:44 | 143

Експерти: До нищо няма да доведат санкции за родители на деца, които не посещават училище



Наказателните мерки не вършат мотивационна работа. Това каза в предаването „Нещо повече“ Цвета Брестничка от Асоциация "Родители" по повод намеренията за евентуална наказателна отговорност за родителите на деца, които не посещават училище.

Това е прехвърляне на отговорността изцяло върху семействата. Този начин на говорене от страна на институциите е изключително обезпокоителен. Да се демонизират семействата, които по една или друга причина не подкрепят децата си да получават образование, е неработещо. Това още повече изолира тези семейства и прави обществените нагласи срещу тях. Истината е, че при огромна част от тези семейства не е въпросът в това, че нямат желание, а че не са подкрепени да изпратят децата си на училище и децата им съответно в училище не получават това, от което имат нужда като качество на образованието. /…/ Вместо да се адресират тези съществени проблеми – че бедността, изолацията и лошото качество на образованието отблъсква семействата и децата от училището, ние смятаме, че просто като наложим едни санкции тези проблеми ще се решат. Не, те няма да се решат. /…/ За нас посоката е в търсенето на партньорството, а не в соченето с пръст.

Учителите със сигурност трябва да са в тясно взаимодействие със социалните работници, които трябва да подкрепят семейството и всяко дете да има индивидуална оценка на нуждите, от каква подкрепа има нужда. Не е работа на учителите в никакъв случай да се занимават със социалните помощи, категорична е още Брестничка. По думите й демотивацията не идва от това какво се случва навън, а от това какво се случва вътре в самото училище и там министерството трябва да насочи своите усилия.

Политологът Румян Русинов, който дълги години работеше в Ромски образователен фонд на Институт „Отворено общество“ в Будапеща, също изказа мнение по темата:

Целта да се възстанови посещаемостта на училищата, да се намали отпадането на деца, е добра цел и тя трябва да се подкрепи. Смятам обаче, че набелязаните мерки със сигурност няма да доведат до желаните резултати. Преди всичко се игнорират важни аспекти от проблема с образованието изобщо и с образованието на малцинствата в частност. Игнорира се много важен въпрос със сегрегираното образование. То съществува у нас от много дълго време и всъщност проблемите са в него. Това са училищата в циганските махали. Тези училища, учителите и децата на практика са жертва на тази, бих казал, архаична система, на тази аномалия – децата да са разделени едни от други. Качеството на образование в тези училища е драстично по-ниско в сравнение с това в останалите училища. В тези училища и учителите са демотивирани да държат добро ниво на образование и те предават тази демотивация на децата.

Русинов е категоричен, че семейство като институция и училището като институция трябва да действат заедно, а не взаимно да се обвиняват, каквото се наблюдава в момента. Според него трябва по-добре да се фокусира програмата.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация