БНР | 13.09.2017 11:29:44 | 143

Андрей Ковачев: В ЕС трябва да останем единни, ако искаме да сме ефективни


Много положително се прие от огромната част от депутатите изказването на Жан-Клод Юнкер, защото той наистина каза основните неща, каза в коментар по "Хоризонт" евродепутатът Андрей Ковачев във връзка с изнесената днес годишната речна председателя на ЕК за състоянието на Съюза. Ковачев  изтъкна най-важните акценти в изказването на Юнкер:

Гарантиране на физическата и социалната сигурност за европейските граждани, създаването на Европейска разузнавателна агенция с автоматична размяна на информация между националните разузнавателни агенции в борбата срещу тероризма, създаване на Агенция за киберсигурност и инвестиране в отбраната на нашата външна граница, като страните, които са на първа линия не трябва да понасят основната тежест що се отнася до миграцията.

По отношение на социалната сигурност  - инвестиране в конкурентоспособност и иновации, за това, че трябва да гарантираме работните места в Европейския съюз, продължаване на прозрачните преговори за търговски споразумения, както беше с Канада, Япония, Мексико, страни от Латинска Америка, Австралия и Нова Зеландия.

Това, че България и Румъния незабавно трябва да станат част от Шенгенското пространство. Еврозоната трябва да сее разшири с всички страни, които са готови да влязат в Еврозоната.


На Европейския съюз не му трябва разделяне, обобщи Андрей Ковачев, като отбеляза, че:  Няма да има отделен бюджет на Еврозоната или пък отделен парламент на Еврозоната.  Ние трябва да останем единни, ако искаме да сме ефективни, заключи евродепутатът. 

По отношение на своето изказване пред евродепутатите днес Андрей Ковачев посочи:

Това ще бъде приветствие първо към президента Юнкер и разбира се, апел към страните членки да се реализира това, което искаме да направим като гаранция за физическата и социалната сигурност на европейските граждани. Една голяма част от гражданите смятат Европейския съюз за неефективен, но той е толкова ефективен, колкото страните-членки му позволят да бъде ефективен - затова ние сме признавани или нашата съдба на този континент е да намираме компромиса, а не да изпадаме в национален егоизъм и да се затваряме като страни-членки -  всеки да дърпа "чергата" към себе си.  Това ще бъде и от пленарната зала моят апел към страните-членки, след като чухме президента Юнкер, подчерта Ковачев, допълвайки: Сега е момента страните-членки да работят за реализиране на тези идеи и за намиране на един приемлив, справедлив за всяка страна компромис  - не трябва някоя да мисли, че е една е победител и да мисли друга, че е ощетена и да се създава още повече поле за популизъм  и национализъм,  който ни води само назад. 

Във връзка с перспективите за присъединяване на страните от Западните Балкани и посоченото от Юнкер, че ЕС няма да се разширява по време на неговия мандат, Андрей Ковачев коментира:

Юнкер повтори, че по време на неговия мандат няма да има разширение, но че в следващите години, в следващия мандат, разбира се, вратите на Европейския съюз за Западните Балкани,  когато те са готови, това е много важно  - когато те са готови, остават отворени.

Затова и българското председателство е концентрирало своите усилия върху теми като свързаност, като интернет, роуминг, обучение, връзки между хората, между бизнеса в тези страни и несъздаване на очаквания, които няма как да се случат в тези шест месеца на българското председателство. Но важното е Западните Балкани да останат на вниманието на страните членки  - че те не са забравени, че те не са "черна дупка", където други политически играчи като Турция и Русия могат да променят общественото мнение и да променят пътя към европейска интеграция.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл. 

Прочети цялата публикация