БНР | 14.09.2017 07:15:01 | 100

Фондация "Заедно в час" организира дискусия за мотивацията на учителите


Днешния ден фондация „Заедно в час“ посвещава на една изключително важна дискусия – „Как да намерим, обучим и задържим успешните учители“.  По темата има задълбочено изследване, обобщено в Бялата книга, със същото заглавие: „Как да намерим, обучим и задържим, успешните учители“.

Бялата книга е резултат от работата на фондация „Заедно в час“ през последните седем години. За това време ние сме намерили, обучили и подкрепили стотици учители, които и в момента преподават в училища в страната. За учителите, които са новопостъпващи в професията е изключително важно те да получават необходимата практическа подготовка, още преди да влязат в класната стая, така че да бъдат подготвени за реалността, тъй като, за съжаление, българското образование в момента все още залага твърде много на теория и твърде малко на практика. От изключителна важност е също така е и подкрепящата среда, която училището би могла да осигури, в този смисъл ми се струва, че училищата имат роля от гледна точка на това как посрещат моите новите колеги, по какъв начин ги подкрепят, как работят с тях и как им осигуряват наистина усещането, че те са ценени ,че някой се грижи за тях , че им помага да израстват в професията, това каза в „Преди всички“ Нели Колева от „Заедно в час“

По отношение на децата Колева коментира, че според нея, за да учат децата, към тях трябва да се подхожда индивидуално, добрите учители трябва да умеят адаптират учебното съдържание, да адаптират държавните образователни изисквания спрямо изискванията на своите ученици:

На мен ми се струва, че децата учат тогава, когато към тях с теб проявява индивидуален подход,  когато се вземат предвид техните интереси, техните силни страни и техните дефицити.

30% от шестокласниците у нас са в риск да загубят мотивация за учене и дори да отпаднат от училище, сочат данните от национално представително проучване на Център за приобщаващо образование. Шести клас е критична точка, каза в Димитър Лазаров - програмен директор на Центъра за приобщаващо образование, и обясни:

Шести клас е интересен момент, защото той се намира между пети клас, когато децата за пръв път влизат в класните стаи с много учители - те до четвърти клас знаят да са само с една учителка - и седми клас, когато трябва да се подготвят за кандидатстване. Затова шести клас е донякъде доста неглижиран, същевременно децата в този момент са на една много критична възраст и редица данни сочат, че ако в тази възраст бъде изпуснато тяхното внимание, техният интерес към училището и ученето изобщо, то вероятността те да отпаднат преди да завършват дванадесети клас се увеличава.

Близо половината от децата – 46%  смятат, че най-важните предмети като математика, история, география, английски са напълно безинтересни. Любимите предмети са физическо възпитание (76%), рисуване (57%) и музика (56%). 95% смятат, че е важно да се ходи на училище, а 79% харесват учителите си. Не агресията е най-големият проблем на децата (едва 18%), а страхът от провал в ученето (56%). 23% от шестокласниците живеят в крайна бедност, а 18% имат трудности с българския език. Това става ясно още от изследването.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.


Прочети цялата публикация