БНР | 16.09.2017 08:05:32 | 163

Светът в усилия за намаляване на напрежението около ядрената програма на Северна Корея


Продължават световните усилия за намаляване на напрежението около ядрената програма на Северна Корея. Съветът за сигурност на ООН прие през седмицата с пълно единодушие поредна резолюция за санкции срещу Пхенян, след като в началото на месеца той извърши нов ядрен опит. Въпреки предварителните очаквания, документът да съдържа тежки рестрикции срещу лидера Ким Чен – Ун, в крайна сметка беше одобрен по-смекчен вариант, налагащ ограничения в петролния сектор и върху износа на текстил - сериозен фактор в икономиката на Северна Корея. Основен инициатор за извънредното заседание на Съвета за сигурност на ООН бяха САЩ, които заедно с останалите членове очакват Пхенян да се вслуша в призивите на Световната общност и да прекрати развитието на ядрената си програма. Според последните информации обаче лидерът Ким Чен-Ун не дава индикации, че това ще се случи.

Различни опции са обсъждани, както от страна на американското, така и от други заинтересовани правителства, като се започне от превантивни удари срещу военни обекти на Северна Корея, през взаимни компромиси във военната област, и се стигне до продължаване на преговорите в условията на засилени санкции. Най-важният въпрос - кое решение ще проработи и на каква цена, остава висящ, коментира в предаването „Събота 150“ политологът Невена Мандажиева:

Превантивни военни действия крият сериозен риск от предизвикване на ответни реакции и ескалация на въздушни удари, като особено изложена на това е Южна Корея, но и само икономическите санкции няма да бъдат достатъчни за да принудят Северна Корея да прекрати ядрените опити.  Най-важният фактор е самият характер на режима в Пхенян и на неговия лидер Ким Чен – Ун. САЩ не дават ясен сигнал какво точно смятат да предприемат. Дори и да допуснем, че това е тактически ход, той изглежда доста хаотичен на фона на непосредствената заплаха от страна на Северна Корея. Няколко въпроса трябва да бъдат разрешени: как да бъде принуден Китай - най-мощният и единствен съюзник на Северна Корея, да спазва новоприетите санкции; как да се изградят канали за водене на формални и неформални преговори с Пхенян; какви допълнителни средства за натиск ще бъдат използвани - например хакерски атаки срещу електронното управление на ракетния арсенал – средство, което вече е използвано; кога и при какви условия би станало неизбежно да се приложи военна сила… Санкциите са добра първа крачка, но те са само средство, а не цел - трябва бързо да се изработи международен консенсус за следващите стъпки.

Не е случайно решението на Русия и Китай да подкрепят резолюцията на ООН, каза Мандаджиева и уточни:

И Русия и Китай също имат своите притеснения относно ядрената програма на Северна Корея, но в същото време те не биха искали да бъде предизвикан тотален икономически колапс на Северна Корея. Присъединяването към резолюцията им дава възможността да имат своята дума в нея, да преговарят и да получат по-смекчен вариант на санкциите, в замяна на своите гласове. От друга страна алтернативата на санкциите, налагането на вето от страна на Русия и Китай на тази резолюция е наклоняване на баланса в посока на избора на военни средства, което нито Пекин, нито Москва харесват като възможен сценарий. По този начин те си гарантирате място на масата на бъдещите преговори. Стават съюзници в усилията на решаването на проблема, като междувременно печелят време и свалят нивото на икономическата блокада по отношение на Пхенян.

Според Мандаджиева това, че САЩ е приел по-смекчен вариант на санкциите, е добре обмислен ход:

Решението е продиктувано от дилема – смекчена резолюция или липса на резолюция. Очевидно е станало ясно, че ако се настоява на по-твърд вариант, може да бъде наложено вето.

Съветът за сигурност на ООН осъди остро поредния севернокорейски опит с балистична ракета над Япония и го определи като "крайна провокация" в декларация, одобрена на извънредно заседание при закрити врата. Съветът подчерта, че това са "скандални действия" и отправи призив към Пхенян веднага да ги спре. Северна Корея извърши поредния опит с балистична ракета само четири дни след резолюцията на Съвета за сигурност, с която бяха засилени санкциите срещу режима.

Според експерта по история на Азия и преподавател в университета във Ванкувър  – Аврам Агов санкциите трудно ще откажат Северна Корея от нейните ядрени амбиции. Северна Корея няма да бъде върната на масата за преговори и по-реалистична цел би била замразяване на ядрената и ракетна й. Той коментира още:

Апокалиптичният език на Пхенян, който чуваме доста често в пропагандата, всява несигурност и непредвидимост в действията на Пхенян, но това цели възпиране, с други думи: Не ни пипайте, готови сме на всичко. Северна Корея не би започнала война обаче, защото знае, че това е самоубийство. Проблемът е, че такова говорене и провокативно поведение, както и противоречивите сигнали от Вашингтон, могат да ескалират и да и да изведат ситуацията извън контрол.

В предаването "Събота 150" по "Хоризонт" Агов прогнозира, че Пхенян ще намери начин да заобиколи наложените тази седмица ограничения върху вноса на петрол и забрана на износа на текстил:

Очаква се да се увеличи нелегалният внос и износ през китайско-севернокорейската граница.

Какъвто и ефект да имат обаче санкциите, много трудно ще откажат Пхенян от ядрената и ракетна програми. Фактически, почти няма цена, която Пхенян не би платил за да запази ядреното си оръжие и това е най-големия риск в района. Големият риск е, че САЩ и Северна Корея нямат реална идея какви са намеренията на другата страна, което увеличава опасността от военен конфликт. Усилието трябва да се обединят търсене на дипломатическо решение, най-вече действията на различни страни могат да се обединят за оказване на допълнителен натиск и санкции срещу Северна Корея, но и тези мерки имат ограничения заради разнопосочните интереси на страните в района.

Китай ясно демонстрира на този етап, че иска дипломатическо разрешаване на ситуацията с ядрената програма на Северна Корея, предаде от Китай пратеникът на БНР – Марта Младенова. Тя коментира:

Официалната позиция на Пекин беше представена от говорителката на Министерството на външните работи, според която ситуацията трябва да се разреши е формални дипломатически средства. Съвсем ясно беше подчертано и че Китай не е във фокуса на конфликта и очаква от останалите държави да поемат своята отговорност. Тази позиция изключително много наподобява и на позицията на Москва. Президентът Владимир Путин излезе със становище, че всички страни, които по някакъв начин са засегнати от ситуацията с ядрената програма на Северна Корея, трябва да седнат на една маса заедно, без предварителни условия. Именно от Москва дойде и посланието, че агресивната реторика идва от  Вашингтон. Има и нещо друго, в Китай, разбира се неофициално, се намира и едно много добре аргументирано хуманитарно обяснение за позицията на Пекин и то е, че не може да се оставят хората в Северна Корея без неща от първа необходимост,  защото те не са виновни за ситуацията с ядрената програма на Пхенян… А Китай е основният вносител на стоки от първа необходимост.

В звуковия файл можете да чуете коментарите на Невена Мандажиева и Аврам Агов по темата в интервюта на Георги Марков с тях. В звуковия файл можете да чуете и обобщение на пратеника на БНР в Китай – Марта Младенова.


Прочети цялата публикация