БНР | 16.09.2017 09:14:50 | 111

В. Шопов: Предстои „труден конституционен разговор“, в който ще се сблъскат различни виждания за развитието на ЕС


Съществуването на Европейския съюз не е под риск, но в общността предстоят критични месеци - това послание отправи през седмицата председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер с произнасянето на годишната си реч за състоянието на Евросъюза. В тази реч Юнкер акцентира, освен на единението, и на други съществени проблеми в общността, сред които мигрантската криза, присъединяването на страните от Западните Балкани към Европейския съюз и очакваните промени.

Посланието, което отправи Жан-Клод Юнкер е заявка за политическото наследство, което Юнкер иска да остави, защото е очевидно, че е и Европейския парламент и Европейската комисия навлизат в последната фаза на своите мандати, каза в „Събота 150“ политологът Владимир Шопов:

Видимо е също така, че през идната година тези институции няма чак толкова да се занимават с управление на кризите, както беше до преди 12 - 15 месеца. Наистина в момента, особено след изборите в Германия, предстои да се отвори, така да се каже, един политически прозорец от поне година – две, в който могат част от нещата, които бяха започнати по време на кризите, да бъдат продължени или завършени в някои случаи, и ще има също така един нов конституционен разговор, който, разбира се, ще бъде труден, защото в него наистина ще се сблъскат различните виждания и разбирания за развитието на Европейския съюз, но основният лайтмотив е свързан със същественото успокояване на цялостната атмосфера около Съюза, с възстановяването на европейската икономика… Факт е, че има едно цялостно успокояване на ситуацията и по въпросите на бежанците, в някакъв смисъл и по въпросите на сигурността, така че, да кажем, че това е заслужено спокойствие, което Европа си извоюва, сега трябва да бъде използвано по подходящия начин, защото характерът на проблемите и характерът на причините на тези кризи, с които се справяше Европа, е такъв, че те ще се завръщат под една или под друга форма.

Шопов коментира и политиката на Европа по отношение на бежанската криза:

Аз лично виждам едно притеснително усещане на самоуспокоение, че не просто проблемът като цяло е решен, а че разполагаме с всички налични средства, инструменти и механизми, които са ни достатъчни, за да се справим с евентуално повторение на кризата. На мен ми се струва че не сме в такава ситуация. Вярно е, че се направи доста, но в много сектори има още много работа. Много е важно тази политическа работа да продължи, за да може системите наистина да бъдат окомплектовани цялостно. Второто нещо, което е съвсем очевидно, а и все по-малко политици го крият, е, че сякаш имаме един, може би е малко рано да се каже, нов консенсус по отношение на бежанците и мигрантите. Със сигурност обаче имаме отчетливо движение по посока на едно доста по-силово, доста по-базирано върху подход през въпросите на сигурността виждане за това как трябва Европа да се справя с мигранти и бежанци – имаме втвърдяване на подходите по външните граници. Двете съществени неща, които трябва да продължим да следим: трябва да продължи сериозна политическа работа по окомплектоване на всичко, което ни е необходимо, за да реагираме на тези кризи, според мен сме и свидетели на едно цялостно втвърдяване на подхода, политиките и отношението към тези потоци, които наистина не спират и които ще продължат да бъдат елемент от ситуацията в регионите около Европейския съюз.

От интервюто на Георги Марков с Владимир Шопов можете да чуете още коментар на политолога във връзка със заявките за промени, направени от френския президент Еманюел Макрон.  


Прочети цялата публикация