БНР | 19.09.2017 10:20:32 | 5438

Ася Гонева, КНСБ: Подводните камъни пред кандидата за управител на НОИ са в политическата сфера


Липсата на кандидати за управител на НОИ не означава, че такива няма, каза в предаването "12+3" Ася Гонева от КНСБ, която е председател на Надзорния съвет на института:

Няма състезание, което навежда на мисълта, не толкова, че няма кандидати или че просто няма желаещи да ги представят, или тези, които имат право да представят, няма на кого да представят. Не знам как да го тълкувам. Но така или иначе вече има кандидат, той днес ще бъде гласуван.

Гонева обясни кои са предизвикателствата пред нови управител:

Ами вижте, те са традиционни тези предизвикателства, защото НОИ е институцията, което прилага едно много тежко законодателство и гарантира множество права на гражданите. Това предполага една много сериозна мобилизация. Това, с което трябва да се справи в непосредствен план, е предстоящата бюджетна процедура, Макар че вносител в Министерския съвет е министъра на труда, все пак той е  човекът, който също би трябвало да защитава този документ, и разбира се, с управлението на този финансов план през цялата следваща година.

Контролът на разходите е изключително сериозен проблем, който НОИ трябва да следи. Знаете критиките по отношение на инвалидните пенсии, там проблемът не е точно в институцията, но предизвикателствата са там. Предстои разработка на нови законодателни решения по тази тема, те могат да засегнат и пенсионното производство на инвалидните пенсии.

Ася Гонева  каза и кои според нея са подводните камъни пред новия човек начело на НОИ:

Според мен те са в политическата сфера. Много често депутатите си позволяват, без да са достатъчно надълбоко запознати със законодателството, с това как функционира с една или друга норма, бидейки подбудени от желание на избиратели , свои, и се представят неща, които има се струват много нормални, много справедливи, много необходими, само се обръщат след това в едни сериозни проблеми и по тази причина смятам, че политическата намеса, без достатъчно консултации с експертния потенциал, който съществува в страната, е подводният камък, който не е в ръцете на управителя на НОИ.

Въпросът за липсата на кандидати е по-скоро политически, коментира от своя страна Станимир Цоцов от Българската търговско-промишлена палата и заместник-председател на Надзорния съвет на НОИ

Това е въпрос политически. Аз обаче мисля, че когато претендиращ за една такава длъжност, за да кандидатстваш за този пост, поне според мен, защото имам щастието да познават всички управители на НОИ, това е едно действително горещо място и с много високо вдигната летва.

Цоцов също посочи основите задачи пред новия управител на НОИ:

Има доста задачи, които трябва да се решат и съм съгласен с госпожа Гонева. Един от първите проблеми, с които той трябва да се справи, въпреки че това е въпрос отвътре, да се запазят добрите взаимоотношения с Надзорния съвет, тъй като знаете, че това е един орган, който се състои от трипартидна система – държавата, работодателите и синдикатите. Там, независимо, че имаме доста спорове, трябва да се поддържа този добър и конструктивен тон, за да може да се работи. Той в неговата концепция наблегна на някои проблеми в краткосрочното осигуряване, но вие знаете, че и сега продължават въпросите с инвалидните пенсии. Аз бих казал и един друг въпроси, който е важен, въпросът със събираемостта на осигурителните вноски, защото от там възникват осигурителните права. За мен някак си не е се използват вас8чки възможности, не само в НОИ, но в държавата да се събират вноските върху реалните осигурителни доходи.

Например за мен, тъй като съм юрист трябва да има един по-обмислян режим , някак по съгласуван с тези постоянни промени в КСО. Но някак си ми се губи, аз съм почти 17 години член на Надзорния съвет, всеки идва с някаква негова концепция, а ми се струва, че трябва да се обърне внимание на една ясна национална концепция.

Така че въпроси има, но то не само въпрос на управителя.

Прочети цялата публикация