БНР | 22.09.2017 07:48:07 | 109

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата


Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен.

Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920 година. Примерът е последван от много други държави участвали в Първата световна война. Създаването на българския еквивалент преминава през няколко художествени визии, етапи на построяване и разрушаване, но в крайна сметка той е възстановен и съхранен.

Историята на българския паметник датира още от 1918 година, когато се създава комисия за направата на архитектурен монумент, обяснява д-р Александър Мирков от Музея за история на София. Първият Паметник на Незнайния войн е открит едва през 1941 година. Монументът е увреден сериозно през Втората световна война. След радикалните политически промени на 9 септември 1944 паметникът е премахнат, а скулптурата на лъва бива премествана на различни места, като в даден момент дори следите й се губят. През 1975 година, обаче, по сигнал на граждани е открита и прибрана за съхранение във Военноисторическия музей.

Въпросът за повторно  изграждане на паметник на Незнайния воин започва да изплува около 70те години на ХХ век. Проведени са десетки конкурси, предложени са най-различни проекти, като дори мястото за изграждането е променено, но в крайна сметка нито един не е одобрен. По идея на Пенчо Кубадински, член на Българската комунистическа партия, се взема решение Паметникът на Незнайния воин да бъде изграден на същото място, но с променена визия.

Прочети цялата публикация