БНР | 25.09.2017 09:07:50 | 81

МЗ и БЛС предлагат да бъде съставен "черен списък " на пациенти, проявили агресия към медици


Случаите на насилие над лекари тази година са се увеличили в сравнение с миналата. За последните пет години тези инциденти са в пъти повече, отколкото ефективните присъди за тях. Данните бяха обявени на дискусия, която постави началото на национална кампания за мерки срещу агресията над медицински лица.

Първи стъпки за промяна в обществените нагласи към труда на медиците, тази цел си поставя Националната кампания за превенция на агресията над медицинските лица, каза председателят на България лекарски съюз д-р Венцислав Грозев. Той изнесе данни на Министерството на здравеопазването, според които през 2015 година случаите на насилие в спешната помощ са били 47, а през 2016 година - 28.

По данни на БЛС най-много нападнати лекари има в градовете Шумен, Варна, София, Самоков, Стара Загора и Пловдив.

Според прокуратурата за периода 2013-2016 година ефективните присъди на лица, упражнили насилие над лекари, са само три. Досъдебните производства за същия период са били 18.

В анкета, направена сред медици, 42% отговарят, че са били обект на агресия, като 48 на сто казват, че това е ставало повече от един път. 81% посочват, че агресията най-често е била вербална, а 19 на  сто -  физическа.

От допитване сред пациентите, пък се вижда, че те най-често са недоволни от доплащането в здравеопазването, а 31% посочват като проблем липсата на направления.

Прочети цялата публикация