БНР | 30.09.2017 07:16:31 | 158

Проф. Нидермайер: Не е изключен обрат в позицията на социалдемократите за управлението в Германия




Позицията на Меркел в Европа, и особено спрямо Франция, са отслабени. Няма да й е лесно. Това каза в предаването „Събота 150“ политологът проф. Оскар Нидермайер от Берлинския свободен университет.

Според бившия зам.-министър на външните работи на Германия проф. Кристоф Цьопел, който е и настоящ съветник на председателя на партията на европейските социалисти Сергей Станишев, Меркел ще продължи курса си:

Надявам се обаче да демонстрира малко по-голяма чувствителност спрямо по-слабите страни от ЕС. Предполагам, че това ще се случи, имайки предвид бъдещите й коалиционни партньори - либералите и Зелените. Освен това строгата фискална политика беше запазена марка на вече бившия финансов министър Волфганг Шойбле.

За изборния резултат проф. Нидермайер коментира: В крайна сметка се оказа, че бежанската тема изигра значително по-голяма роля, отколкото се очакваше. От това последваха сериозните загуби за Християндемократическия съюз. А социалдемократите от своя страна не съумяха да извлекат от това ползи за себе си. Те също загубиха много гласове, като причината от една страна е, че по този въпрос те бяха на страната на ХДС, а от друга - защото проведоха една слаба предизборна кампания, която не успя да убеди хората в предимствата на партията и на Мартин Шулц.

На по-различно мнение е проф. Кристоф Цьопел: Слабият резултат е по-скоро в полето на голямата коалиция, като християндемократите понесоха повече загуби. На тези избори стана пределно ясно, че социалдемократите не могат да победят на избори, когато са в коалиция с либерално-консервативна партия, каквато е партията на Меркел, защото грешките на правителството се приписват на социалдемократите.

Подкрепата за християндемократите на Ангела Меркел при тези избори е с над 8% по-ниска в сравнение с вота преди 4 години. Проф. Нидермайер е скептичен за шансовете на т.нар. коалиция „Ямайка“, защото канцлерът е с много отслабени позиции, но от друга страна трябва да изглади противоречията с посестримия ХСС в Бавария по въпросите за бежанската политика, и по-специално - въвеждането на лимит за броя на мигрантите, които Германия може да приеме. И понеже Меркел знае, че се намира в сложна изходна позиция, многократно заяви, че ще преговаря и със социалдемократите. Според Нидермайер, не е изключен обрат в позицията на социалдемократите.

За да се стигне до там, първо трябва да се провалят преговорите за коалиция „Ямайка“. Тогава Меркел със сигурност отново ще се обърне към Социалдемократическата партия. /…/ Германците не искат нови избори. За това партията, която евентуално се окаже виновна за провеждането на нови парламентарни избори, ще бъде наказана от избирателите. И понеже социалдемократите знаят това, не изключвам да размислят.

Проф. Кристоф Цьопел смята за грешка на социалдемократите отказа в предишния Бундестаг за съставяне на управляваща коалиция с Левицата и Зелените. Според него, партията на Мартин Шулц е изправена пред сериозни и дълбоки промени.

Социалдемократическата партия трябва да смени посоката си и да се обърне към работещите бедни в сферата на услугите, защото отдавна живеем в общество с все по-малко индустриални работници. Партията има нужда от подмладяване. Освен това социалдемократите трябва най-накрая да прекратят безсмисления спор с Левицата, защото няма нищо по-естествено от това, двете партии да се коалират.

Ако социалдемократите сега не останат в опозиция, има опасност да бъдат маргинализирани. За доброто функциониране на демокрацията е почти задължително, двете големи партии да са политически противници. Всички останали формули пречат на демокрацията. Това можем да наблюдаваме в момента и в Австрия.

Според Нидермайер, „Алтернатива за Германия“ няма да имат никакво влияние върху политическите решения, но те ще използват парламентарната трибуна, за да провокират и да привличат внимание.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация