БНР | 30.09.2017 10:33:19 | 83

Проф. Григоров: Натискът от САЩ върху Канада ще се отрази и върху споразумението с ЕС


Възможно ли е борбата за пазари между две компании да се превърне в търговска война между държави? Става въпрос за спора между две самолетостроителни компании: американската "Боинг" и канадско-британската "Бомбардие"."Боинг" обвинява "Бомбардие" в нелоялна конкуренция заради получени държавни дотации и от Великобритания, и от Канада, чийто общ размер надвишава един милиард щатски долара. В основата на спора е сключена миналата година сделка между "Бомбардие" и американския авиопревозвач "Делта" за 75 самолета от средния клас "С" на стойност 5 милиарда и 600 милиона долара. Американското правителство подкрепи "Боинг", като обяви, че ще обмити с 219% всеки продаден в Съединените щати самолет на "Бомбардие". Американските рестрикции могат да доведат до загуба на работни места в Северна Ирландия и в канадската провинция Квебек, където са разположени производствените мощности на "Бомбардие". Поставена под натиск от северноирландската Демократичната юнионистка партия, Тереза Мей заплаши "Боинг", че може да загуби договорите си с британското правителство и потърси посредничеството на президента Тръмп в спора. А канадският премиер Джъстин Трюдо заяви, че неговото правителство ще защити работниците си в авиокосмическата промишленост в Квебек и в цялата страна. 

В предаването „Събота 150“ проф. Емил Григоров, преподавател в колежа "Гарно" и в университета "Лавал" в град Квебек, направи коментар по темата:

За „война“ не знам дали е уместно все още да се говори, но някакви „погранични престрелки“ доста сериозни вече има. Политическите реакции от страна на канадското федерално правителство и на правителството на Квебек бяха повече от остри. /…/ Вероятно позицията на Великобритания е подобна на тази на Канада. Откакто новата администрация на Тръмп е в Белия дом нещата никак не вървят на добре в търговски план за Канада. Споразумението с ЕС също не е в кърпа вързано. Натискът от САЩ върху Канада ще се отрази и върху споразумението с ЕС, защото то цели да намали регулацията на пазара в Канада, това пък ако се случи – съпротивата срещу вноса на европейски стоки и услуги в Канада ще бъде още по-голям. И от страна на Канада ще има проблеми с търговското споразумение с ЕС.

Григоров припомни, че Великобритания и Канада са в предварителни преговори за сключване на споразумение за свободна търговия, което според него ще бъде по-лесно и бързо сключено отколкото споразумението с ЕС.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация