БНР | 02.10.2017 07:43:22 | 113

Проф. Герджиков: Започнатата реформа ще доведе до повишаване на качеството на висшето образование


Проблемът не е в това да има повече студенти, истинският проблем на българското висше образование през последните години беше качеството. Това коментира в интервю за предаването "Преди всички" ректорът на най-старото висше учебно заведение професор Анастас Герджиков. Според него започнатата реформа ще доведе до повишаване на качеството.

Стабилизирахме финансово университета - донякъде със спестяване на средства, донякъде с привличане на нови. И от субсидии, и от външни източници всяка година привличаме 5 милиона повече. Това не е достатъчно, но е добра тенденция за пръв път от няколко години. И в университета правим същото, което държавата най-после прави - стимулираме качеството. Имаме комисия, която се занимава с това. Постоянно обновяваме учебните планове, постоянно обновяваме начинът, по който атестираме преподавателите. Опитахме се да обновим сградния фонд това лято. Макар и без никакви средства, успяхме да намерим спонсори и да ремонтираме сградите на няколко факултета. Това, с което не можах да се справя, са най-вече нещата, свързани с организацията от всякакъв тип. Исках на всяка цена да въведем електронна система, която да обобщи всички процеси в университета, което се оказа огромна задача, започвам да си мисля, че е и непосилна. Въведохме обаче система, която да обобщава счетоводните данни.

Според проф. Герджиков, трябва да има нов Закон за висшето образование: Докато не видим сериозен проект, който да реши системните проблеми, ми се струва, че не трябва да прекъсваме с подобна сериозна законодателна стъпка реформата, която за пръв път ни повежда в правилната посока. /…/ Цялостна промяна изисква сериозни усилия. Аз съм готов да участвам в нея, но не бива да се правят необмислени стъпки.

Проф. Герджиков обясни, че допълнителните възнаграждения на преподавателите са част от брутната заплата и посочи критериите, по които се определя тази сума.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация