БНР | 04.10.2017 10:09:20 | 113

Четири са основните теми в доклада за градската среда на София


Нашето виждане е да планираме дългосрочно София, да използваме нейните е силни страни- богатата зелена система, околните планини, културно-историческото наследство, минералните извори, но и да променяме средата. Това заяви кметът на Столична община Йорданка Фандъкова по повод изготвения доклад за състоянието на градската среда на централната градска част на столицата, който ще бъде представен днес в 17 ч. в УАСГ.

В доклада са обособени 4 основни теми, посочи главният архитект на София Здравко Здравков: Те са на първо място- градската идентичност, запазване визуалните коридори, връзката с Витоша, на второ място- мобилността, създаване на свързани пешеходни пространства,подобряване на начина на придвижване , тъй като сме на челно място по брой на автомобили на глава от населението, на трето място-обществения живот или как да върнем хората, особено децата, от МОЛ-овете -в града, на четвърто място- качеството на публичните пространства. Предложените мерки ще ни помогнат да планираме правилно града си.

Направени са анализи на площадите – с положителните и отрицателни страни, много конкретни неща има в доклада, но работата тепърва предстои с убеждаване на политиците и на хората, каза арх. Здравков. Ще останат специални зони за строеж на високи сгради, но на много места, особено в терените над Околовръстното шосе височината на новите постройки се предлага да бъде силно ограничена.

Припомняме, че докладът за е факт, благодарение на едногодишна съвместна работа с екипа на световноизвестния датски урбанист проф. Ян Геел. През месец октомври 2016 г. по покана на кмета на Столична община и направление “Архитектура и градоустройство” стартираха първите работни контакти с проф. Геел, като по време на посещението си в София, той представи книгата си “Градове за хората”. В рамките на гостуването си в столицата ни, датският урбанист се запозна с проблемите на публичната среда в центъра на София и прие поканата да консултира Столична община в създаването на стратегия за развитие на публичните пространства в градския център.

Искаме да направим градовете по-приветливи, на много места по света на хората им е омръзнало от бетонните фасади и се стремим новите решения да бъдат насочени към комфорта на гражданите, заяви проф. Ян Геел:

Стремим се за промяна и в транспортната система. Имам добри новини за вас- в интернет ще намерите интересна информация на австралийския професор Нюман, публикувана през 2014 г. и там става ясно, че пикът на автомобилния транспорт е бил през 2009 г., подчерта проф. Геел. Виждаме, че качеството на живот се подобрява, все повече се използват метрото и велосипедите, а автомобилният транспорт наистина намалява


Прочети цялата публикация