БНР | 07.10.2017 06:54:01 | 165

Какви са възможните решения на кризата в Испания след референдума в Каталуня ?



Бъдещето на Каталуния продължава да бъде сред водещите теми на седмицата заради намерението на лидерите на автономната област да обявят нейната независимост.
След референдума миналата неделя, забранен от централните власти, не стихва играта на нерви и процедурни хватки между Мадрид и Барселона.  Регионалните власти са категорични, че ще обявят независимост, а испанското правителство - че това е незаконно и неприемливо.  Липсата на диалог между политиците и засиленото разделение в обществото - този проблем се откроява от много хора в Барселона, независимо на каква позиция са по отношение на независимостта. "Здравей, република, здравей, нова страна" - такива плакати и вестникарски заглавия изобилстваха в една еуфорична каталунска седмица. В която лидерите в Барселона продължиха с принципа независимост или нищо, а властите в Мадрид повтаряха, че действат в рамките на закона и бяха атакувани отвътре и отвън заради стотиците ранени при опитите да бъде спряно гласуването на референдума за бъдещето на Каталуния. След полицейските действия много от гласувалите са още по-категорични по въпроса за независимостта:
Сблъсъците с полицията в повечето случаи са провокирани от протестиращите и преекспонирани от медиите, смята Мариета Валериева, която отдавна живее в Барселона. Тя подчертава, че са изострени различията между хората по въпроса за независимостта:
Разделени са. Има поддръжници и на двете позиции, но повечето смятат, че да се разделят е пълен абсурд, защото знаят какво ще се случи. Барселона в момента е това, което е, благодарение на централната власт в Мадрид.Валериева е смята, че исканията за независима държава няма да се осъществят на практика, тъй като Испания се състои от 17 автономни области и ако всички тръгнат да се разделят по този начин, страната ще престане да съществува. Лидерите на сепаратистите обявиха, че независимост е единствения вариант, след като спечелиха 90 на сто от гласовете на референдума в неделя, 1 октомври. Още преди приключването на допитването, забранено от властите в Мадрид,  вече се издигаше трибуна, от която да се обяви практически гарантираната победа на сепаратистите. Бурно веселие настъпи след изявленията, че каталунците"са спечелили правото" да се отделят от Испания. През следващите дни еуфорията постепенно отстъпваше място на въпросите и на неясните отговори. Наясно сме, че имаме много силни връзки с Испания и това ще продължи, защото независимост не означава конфронтация с Испания. Медиите там не го разбират, но за нас е ясно. Не е ясно дали независимостта е реална алтернатива, ще трябва да сме добри в преговорите, казват даже и гласували с ДА на референдумаОбявяването на независимост е като развода - няма връщане назад. Не можеш да се разведеш днес и да се ожениш пак утре. Но това е последният коз в ръкава. Преди това има други ходове. Аз мисля, че играят добре. 
Дори да не се вземат предвид нарушенията по време на гласуването, резултатите от референдума далеч не се оценяват като убедителни.  Каталунските власти заявиха, че са били подадени 2 260 000 гласа и че от тях около 90 процента са подкрепили независимостта.  Избирателната активност обаче беше само 42 на сто, така че е трудно да се твърди, че мнозинството си е казало думата, въпреки шумните акции на протест. 
Организаторите на референдума възразяват против подобни критики и твърдят, че 700 000 души не са могли да гласуват заради полицейските акции срещу избирателните участъци. Ако са били допуснати, активността е щяла да достигне 55 на сто. Това, разбира се, е недоказуемо. Но има нещо, което референдумът доказа и то е способността на сепаратисткото движение да мобилизира огромни маси от хора. Което засили разделението и направи още по-труден отговора на въпроса: "А сега накъде?". Основният проблем е липсата на диалог, смятат много от хората в Барселона:
Прекалено много натягат въжето. Вече е време както испанското, така и каталунското правителство, да свалят малко напрежението в името на гражданите, защото в крайна сметка би трябвало да работят за тях. И не всеки да повтаря своето, а да си говорят. Струва ми се много добра идеята за международно посредничество, сподели жител на Каталуня.   Друг допълни:
Всички политици искат само да си запазят местата, за които плащаме ние. Можеха досега да променят конституцията така, че да не се стига до това положение. Но те се интересуваха само от пари. Решаването на проблемите се отлага, докато се стигне до мъртва точка. Сега не виждам добро решение - два влака са тръгнали един срещу друг, има опасносто от катастрофа, а на мен не ми харесва. 
Решението на каталунската криза ?  Силни са гласовете за повече права за самоуправление, включително данъчни правомощия. Тази седмица мнозина допуснаха, че ще се стигне до отнемане на автономията и даже арест на каталунските лидери.  "Така става, когато правите държавен преврат", заявяват привърженици на оставането в Испания и призовават каталунския премиер Пучдемон и неговите съмишленици да се откажат от едностранните стъпки. Тогава наистина ще се освободи малко място за маневри.Случващото се по улиците се отрази негативно на бизнес климата. Бързо обезценяване рагистрираха акциите на две от големите банки. Обявено беше преместването на централата на Сабадел от Барселона в Аликанте и подобни намерения на Кайша. Въпреки изявленията, че ходът независимост, няма да бъде опустошителен за бизнеса в Каталуния,  оптимизмът за бъдещето в случай на отделяне е много умерен: Тревога биха от туристическия сектор - че социалната нестабилност изпраща сигнали за Испания като несигурна дестинация. Хотелиерите в Барселона се оплакаха, че  се усеща тенденция към намаляване на резервациите. И подчертаха, че подобна атмосфера не помага на нито един сектор в икономиката. На въпрос дали е притеснена за спестяванията си и бъдещето си, жителка на каталунската столица обобщи:
Всичко ме притеснява, но по-голям проблем от парите е това, че не се разбираме.

Прочети цялата публикация