БНР | 07.10.2017 09:26:30 | 491

В. Паунов: Предимството на Тереза Мей е, че никой друг не иска да ръководи партията и страната в момента


Още една бурна седмица в британската политика. След лошите новини от Брюксел за липса на напредък в преговорите за Брекзит, управляващата Консервативна партия проведе годишния си конгрес с надежда, че партията ще намери сили да излезе от кризата, но това не се случи.„Другомислецът“ за Брекзит,външният министър Борис Джонсън, заяви от трибуната , че остава лоялен към премиера,но самата Тереза Мей не бе особено убедителна в предричаното „светло бъдеще“ с речта си, по време на която загуби гласа си.Още на следващия ден витаещите от доста време слухове, че ще бъде поискана оставката на Тереза Мей, се материализираха. Още след извънредните общи избори, които не само не донесоха желаната убедителна победа, но и до загуба на мнозинството в парламанта на торите, се носят слухове за смяна на Тереза Мей. Слуховете и интригите, разбира се, са неизменна част от политическия живот, но за първи път зад тези слухове вече застанаха реални хора. Явно злополучната реч на премиера на годишната конференция, която не оправда очакванията, преля чашата на търпението за някои. Първи се обади Ед Вейзи, депутат от Консервативната партия и бивш министър на културата.Мисля, че доста хора сега биха изразили виждане, че тя трябва да подаде оставка. Конференцията беше много добра възможност да се съживи паритята, но това не стана и аз съм загрижен“.Слуховете, че ядро от около 30 депутати, планира посещение на Даунинг стрийт, където да поиска Тереза Мей да се оттегли и да свика избор на нов лидер, бяха официално потвърдени от бившия председател на партията Грант Шапс. Появата му на хоризонта изглежда стана малко неочаквано и непланирано, защото по принцип депутатите-бунтовници искаха тази среща да протече тайно, по-скоро под формата на съвещание с премиера,за да я убедят да подаде оставка. Но след изтеклата информация в медиите за заговор явно по-нататъшно отлагане на излагане на позициите на бунтовниците стана невъзможно и нежелано. Вариантите са два: Или заговорниците умилшено са били разкрити, за да се потуши бунтът по-рано, или те сами са решили, че е настъпил подходящият момент.Какво е ясно за момента? Има група депутати, които искат нов лидер на партията. Тяхното виждане се споделя от бивши министри и настоящи членове на кабинета. Така поне каза Грант Шапс:Питате ме знаят ли за това министрите от кабинета? Да, знаят! Подкрепят ли го? Някои - да, подкрепят го!
По принцип, за да се уважи искане за избор на нов лидер, е необходимо то да бъде подкрепено от минимум 48 депутати. Шапс заяви, че заговорниците не са искали да се стига до тази мярка, именно стремейки се към лична среща с премиера, за да изложат исканията си.  Дали Шапс ще събере тази подкрепа, ще покаже бъдещето. Някои депутати обаче са абсолютно убедени, че заговорът е пред провал, защото Шапс не се радва на достатъчно подкрепа.В същото време министри и висши партийни дейци застанаха твърдо зад премиера. Външният министър Амбър Ръд каза:Премиерът ще продължава бъз съмнение да върши отличната си работа и има пълната ми подкрепа.
Министърът на енергетиката Майкъл Гоув допълни:Истината е, че преобладаващо мнозинство от консервативните депутати, целият кабинет и мнозинството от хората, искат премиера да се концентрира върху работата, за която 14 милиона души я избраха по-рано тази година. Тя е прекрасен премиер и се надявам да бъде такъв години напред.
Редовият депутат Джордж Фрийман изтъкна, че загубата на глас и инцидентите по време на речта на Мей не са основание да се говори за смяна на лидера, а хората са чули важни неща в тази реч:Партията имаше нужда да чуе извинение за изборите и ние го чухме. Освен това хората видяха, че тази жена може да превъзмогне трудните моменти и да върви напред.До момента Борис Джонсън не е казвал нищо официално. Грант Шапс отрече външният министър да стои зад групата заговорници. Изявите на Джонсън, който изложи негов план за Брекзит, открито се тълкуват като ясно заявени амбиции за лидерския пост в партията и респективно премиер на страната. На конференцията Джонсън заяви 100% лоялност към Тереза Мей. В бързо променящата се политическа обстановка обаче това може да се окаже вече остаряла позиция. Тереза Мей остана невъзмутима на фона на тези новини и заяви, че има по-сериозни неща за вършене:Това, от което страната има нужда сега е спокойно ръководство, каквото  точно аз осигурявам и го правя с пълната подкрепа  на моя кабинет.
Въпреки че мнозина предричат провал на заговорниците бъдещето на Тереза Мей си остава под въпрос. Тя обаче има едно сериозно предимство в тази обстановка. Колкото и печално да звучи това за консерваторите, никой не иска, дори Борис Джонсън, в този труден момент да се нагърби да ръководи партията и страната. Това не пречи на медиите да спекулират кой е вероятен наследник на Тереза Мей. И отново, едва ли е изненада, че това е Борис Джонсът, който не само, че има по-различни виждания за Брекзит, но на практика е и в основата на цялата криза в управялаващата Консервативна партия.

Прочети цялата публикация