БНР | 08.10.2017 08:09:55 | 77

Пламен Димитров: С тези заплати никой няма да ни пусне нито в Шенген, нито в чакалнята на еврозоната



Сега е времето и в бюджетния, и в реалния сектор да се сложи на масата искането, че трябват повече пари за хората, за да имат повече причини да останат в България. Това заяви в предаването „Неделя 150“ президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Тенденцията за постоянна емиграция, при това трайна, продължава. По 35 до 40 хил. души всяка година напускат страната ни, защото основният проблем е, че не им стигат парите и не могат да живеят достойно, каза Димитров и подчерта, че това трябва да е във фокуса на вниманието на управляващите и работодателите. По думите му, именно заради това предложенията на синдиката са фокусирани върху доходите на хората.  

Има резерви и е възможно увеличение на доходите. Друг е въпросът дали и колко администрацията, която събира парите, ще може в рамките на следващата година да събере и каква част от това, което се губи на сиво

И бизнесът, и ние сме наясно, че в много сектори има изключително много сива икономика, като например хранителната промишленост, при автомонтьорите, строителството, земеделието, туризма и т.н., каза Димитров и допълни:

Има възможности реално да бъдат събрани много милиони допълнително с една по-ясна и прецизна борба със сивия сектор, за което ние сме готови да допринесем доколкото ни стигат силите. В тази връзка осигурителните вноски. Аз твърдя, че годишно осигурителната система в България губи между 1 и 2 млрд. лв. вноски, които не се плащат, т.е. дължими са върху заплатите, които са платени, но не се плащат. Говоря за вноските в държавното обществено осигуряване, за пенсия, за майчинство, но говоря и за здравните вноски. Ако има воля, тези 800 млн., за които говорят колко много пари са, за необлагаем минимум, могат да бъдат намерени. По този начин ще дадем глътка въздух точно на тези около 600 хил. работещи бедни в България. /…/ Нашите предложения са налице. Защо обаче част от бизнеса де факто бойкотира този дневен ред, който е дневният ред на хората, според мен. Ние на масата на преговорите и на диалога някак си не можем да се срещнем вече втора година.

Водим разговор с реалния бизнес, който е в предприятията, каза Пламен Димитров и допълни: Икономическите предпоставки и реалности на растежа в много сектори дава възможност тези числа да се случват, т.е. увеличението на доходите. Държавата е длъжник и ние искаме от нея няколко неща. Първо – да следва пазара с доходите. Виждаме, че двуцифреното увеличение на заплатите в реалния сектор не се случва в бюджетния или се обещава и се случва само за някои части от бюджетните системи, като учителите например, което е похвално, но не стига. Затова хората от останалите системи с основание искат между 10 и 20% увеличение на техните доходи, сумарно това е малко под 1 млрд. лв. – 920 млн. лв. е нашата сметка, че искат всички работещи в бюджетните системи, което е около 13% ръст на разходите за персонала

Реалните преговори по доходите стават в рамките на бюджета, когато се говори за бюджетните системи, и в предприятията, когато става дума за реалния бизнес, подчерта президентът на КНСБ. 

Ние сме започнали в много от секторите в реалния бизнес да формулираме нашите искания. Тази есен това ще бъде сложено на масата на всяко едно предприятие, а малко по-късно през този месец ще формулираме и ще ги оповестим във всички браншове и сектори на реалната икономика.  Където е мястото, ще водим преговори - в НСТС с държавата и работодателите за бюджетните системи и за данъчната политика, доколкото има чуваемост, и естествено с натиска, който хората искат да упражнят и когато са готови да го направят и доколко са готови, ще видим как ще се развие нашия дебат в понеделник в стачните комитети. /.../ Тук никой не поставя проблемът за властта. Няма никакъв политически елемент, има връзка единствено и само с парите, които хората смятат, че трябва да бъдат повече в джоба им.  

С тези заплати никой няма да ни пусне нито в Шенген, нито в чакалнята на еврозоната, категоричен е Пламен Димитров.



Прочети цялата публикация