БНР | 10.10.2017 09:40:51 | 97

Доц. Х. Хинков: Състоянието на презентеизъм - характерно за близо 20% от работещите у нас


На 10 октомври отбелязваме Световния ден на психичното здраве - състояние на благополучие, при което индивидите притежават умения да се справят с ежедневните стресови фактори. По данни на Световната здравна организация обаче над 450 милиона души по света имат психични разстройства, като у нас хората най-често страдат от тревожни разстройства.   


Психичното здраве на работното място - това е проблем, който е пряко свързан с общото благопопучие на хората в развитите страни и особенно на тези в Европейския съюз. Това обясни по повод темата на тазгодишния Световния ден на психичното здраве в предаването ни "Хоризонт до обед" директорът на Националния център по обществено здраве и анализи доц. Христо Хинков, който е и психиатър с над 30-годишен стаж.

Стресът е един от основните фактори в условия на работна среда за намаляване на работоспособността, както и за развиването на хронични, предимно психични разтройства,
добави доц. Хинков, както и уточни, че става дума за този тип стрес, който не може да бъде преживян адекватно и така да се каже "се загнездва" в душата на човека.

Близо 20% от българското население е обхванато от чести психични разстройства, който водят предимно до състояние на презентеизъм - феномен, при който хората работят на работното си място с леко главоболие, с хапчета в чантата, но всъщност не са трудоспособни и не могат да дадат всичко от себе си, подчерта психологът, според когото именно този феномен може да бъде отчетен като една от причините за намаляване на общата производителност на българския народ.

Подробности, както и цялото интервю, можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация