БНР | 10.10.2017 14:37:52 | 158

Нужни са повече публични инвестиции, по-добри услуги, е-правителство


Продължава Европейската седмица на градовете и регионите, събрала тази година рекордните близо 7000 участници.

Председателят на Комитета на регионите Карл-Хайнц Ламберц произнесе своето обръщение за състоянието на Европа от гледна точка на градовете и регионите. Продължават да се обсъждат резултатите от Седмия кохезионен доклад и изводите от него. Добрите страни са създадените  благодарение на еврофондовете 1.2 млн. работни места  през последните десет години за ЕС, това че 17 милиона са получили достъп до пречистващи съоръжения за вода, 4600 км жп линии са били подновени, 2 хиляди километра пътища са построени, както и 750 км метро и трамвайни линии. Ясно е, че еврофондовете са необходими, благодарение на тях е спряно раздалечаването между регионите, но желаното сближаване не е на очакваното ниво.

Публичните инвестиции продължават да са на по-ниски нива от очакваното, а в много държави именно еврофондовете съставляват значителна част от тях - до 41 процента на държавите, подпомагани от кохезионните фондове. Нивата на младежката безработица са обезпокоително високи - това е едната посока, в която много трябва да се работи, както и за подобряване на публичните услуги, качеството и достъпът да които продължават да са извор на неравенство в ЕС.

Въвеждането на е-правителство и услуги (добър пример в това отношение е сегашната държава-председател на Съвета на ЕС, Естония) може да помогне и за намаляването на разходите и за ликвидирането на възможностите за подкуп. Подобряването на административния капацитет не само на държавните служители, но и на бенефициентите, както и опроставянето на процедурите за кандидатстване (основен приоритет, според Корина Крецу, еврокомисарят за регионалната политика), което обаче да става и на европейско, и на национално ниво. Бяха дадени интересни примери за държави, в които един регион (столичният) доминира над останалите като принос в икономиката и във всяко едно отношение (както е във Франция, Португалия, Гърция) и такива, в които регионите са по-равностойни като Испания и Германия.

За България е важно и какви ще бъдат критериите за разпределение на кохезионните фондове след 2020, които обаче първо трябва да бъдат поискани и одобрени в новия европейски бюджет (все пак у нас 5 от 6 региона - всички без София, са сред слабо развитите за ЕС, въпреки че при едно скорошно изследване на Световната банка се оказва, че има градове в България, в които по определени показатели (получаване на строителнни разрешения, например) нещата са по-добре, отколкото в София.) Всичко това предстои да стане, а за нашето европредседателство сближаването (кохезията) е един от основните приоритети.

И за два регионални конкурса с българско участие - във фотоконкурса "Европа в моя регион" една от наградените снимки идва от Бургас и е наистина впечатляваща (неин автор е Аля Казанджиева), а в състезанието RegioStars имаме финалист в категорията "Активно участие и равен достъп за жените" - съвместен трансграничен проект между България и Турция, администриран (отново) от Бургас (Търговско-промишлената палата там).

В Брюксел днес е много напрегнат ден, защото има стачка, обхващаща всички форми на градския транспорт, което утежнява неимоверно и трафика в белгийската столица (между другото околовръстната магистрала на Брюксел е може би най-натоварената в Европа и без утежняващи обстоятелства като транспортна стачка).

Снимки: Лили Големинова

Прочети цялата публикация