БНР | 12.10.2017 05:42:15 | 103

12-и октомври - Ден на българската община


12 октомври се отбелязва като Ден на общините. На тази дата през 1882г. в „Държавен вестник” е публикуван първият Закон за общините, градското управление и дейността на местните органи на държавната власт в Княжество България.

По данни на Сметната палата от началото на тази година, броят на общините с високи дългове ще расте. Изследването от месец януари 2017 година показва, че 56 от всички 265 общини имат плащания по общинския дълг, който надхвърля 30% от собствените им приходи за периода 2015 – 2017 година. Повечето от малките общини се борят с големи проблеми, предимно финансови и търсят свои начини да оцеляват.

Задълженията на общините остават на нивото от миналата година и размерът им е около 200 милиона лева. Това съобщи в предаването "Преди всички" Гинка Чавдарова - изпълнителен директор на Националното сдружение на общините:

Съществени промени там няма, т.е ние отново ще имаме затруднения, не само в разплащанията си към вечните си доставчици на услуги - за електроенергия, вода и т.н., но продължаваме да имаме притеснения и за предстоящия зимен сезон, за зимното поддържане, въпреки че разбираме, че има известно минимално увеличение и на средствата за зимно поддържане.

Велкотърновската община Златарица е с население 3900 жители. В състава й са 1 град и 23 села, 7 от махалите съществуват само на географската карта.

Над 90 % е безработицата, имало е двата завода, но те са фалирали. По-младите и трудоспособни отиват на гурбет в чужбина, изпращат пари на семействата си да се препитават, разказват местни.

През зимата основният проблем е, че няма кой да чисти снега по 86-те километра от общинската пътна мрежа, казва юристът и член на ВМРО Пенчо Чанев, който трети мандат е кмет на Златарица.

В община Златарица всички деца ходят на детска градина и училище. За да е достъпно образованието за всички, с решение на Общинския съвет преди 8 години бяха премахнати таксите за посещение в детските градини. В училище за децата е осигурена безплатна храна. По програмата за развитие на селските райони в почти всички селища улиците са асфалтови. Преди време беше одобрен и нов проект от 1 милион и 800 хиляди лева, с който ще се асфалтират още улици в Златарица, в селата Горно Шивачево, Калайджи и Родина. Преди година в общината вдгинаха данък сгради, за да се осигурят повече пари за инфраструктура. Европейският ресурс е ограничен за малките общини и се получава така, че общината има пари, но не може да реализира това, което иска – канализация, коментира кметът Пенчо Чанев.

Най-малката община в област Велико Търново – Сухиндол, също си има своите големи проблеми. Общината има 6 селища и днес наброява не повече от 2500 жители. Днес районът е от замиращите. Единственият поминък е местният винзавод, който постепенно се възражда след фалита на първата винарска кооперация „Гъмза“, създадена в Сухиндол. Трети мандат Пламен Чернев е кмет:

Най-същественият проблем е логистиката и липсата на огромни транспортни коридори и магистрали, които да свържат големите населени места, защото какъвто и бизнес да започнеш, няма ли бърз транспорт е доста трудно.

Общината води борба за държавното внимание и финансова подкрепа за укрепването на свлачище на общинския път до Севлиево. След протести Междуведомствената комисия по бедствия и аварии към МС взе решение за отпускането на 100 хиляди лева за проектиране. За сега парите са само на хартия, казва кметът Пламен Чернев.

В звуковия файл можете да чуете репортаж на Здравка Маслянкова и интервю Диана Дончева с Гинка Чавдарова.


Прочети цялата публикация