БНР | 14.10.2017 08:42:25 | 326

Проф. Теодор Христов: Кризата между САЩ и Турция има дълга история и непредсказуемо бъдеще


Освен спирането на неемигарантските визи за турски граждани, американското посолство в Анкара излезе с едно становище, според което САЩ ще преразгледат своите отношения с правителството на Турция що се отнася до сигурността на американските мисии и техния персонал в Турция. В момента има американски граждани, които лежат в турски затвори, а някои дори нямат достъп до адвокатска защита. Типичните обвинения са, че тези граждани се опитват да направят покушение срещу турското правителство или действат като шпиони на американските власти. Не само американски журналисти се осъждат масово в Турция, но и такива от ЕС.
Това каза за предаването "Събота 150" по "Хоризонт" преподавателят по "Международни отношения" в университета "Джордж Вашингтон" в САЩ  проф. Теодор Христов в коментар за изострянето на дипломатическите отношения между Вашингтон и Анкара. Освен Ердоган има оше 3 причини за изострянето на тази криза, изтъкна той

Има липса на доверие от страна на много турски граждани към Запада като цяло, независимо дали става дума за Америка или за ЕС. Не мисля, че бихме сгрешили, ако кажем, че те датират още от времето на разпадането на Османската империя. На второ място, Турция и САЩ нямат не само общи ценности, но нямат и общи интереси. И на трето място, трябва да признаем, че светът е коренно променен от времето преди около 25 години, когато съюзничеството между САЩ и Турция беше в голям разцвет.

Двете страни се считат като съюзници, тъй като и двете са членки на НАТО. Основен проблем си остава тази романтична картина от миналото, че двете страни са не само важни военни съюзници, но и стратегически партньори! Но, след разпадането на Съветския съюз, се разпадна същевременно и общата заплаха, която крепеше Америка и Туриця. Въпреки че много служители в американската дипломация продължават да считат Турция за един модел на мюсюлманската демокрация, тяхното доверие Турция да окаже положително влияние в Централна Азия не успя да се оправдае. С течение на времето Турция и САЩ продължаваха да се движат в две много различни посоки. Част от проблема, от една страна, е неспособността на американските дипломати да "си махнат розовите очила" и да погледнат реалността в Турция. Нейните лидери не са нито демократи, нито приятели на Запада. 

Смятам, че САЩ и Турция имат коренно различни подходи, както и коренно различни цели и най-яркият пример за това е затоплянето на отношенията между Турция и Иран, което продължава да спъва опитите на САЩ за прилагането на по-строти мерки.
След опита за преврат в Турция и последвалия референдум в страната Ердоган има нужда да продължава да изгражда имидж на враг - Гюлен, категоричен е експертът:
Истината поне в момента е такава, че много политици в Турция, започвайки с Ердоган, извличат неимоверно големи политически облаги от един конфликт с Америка. Най-същественият въпрос: как Съединените щати ще съумеят да пренасочат тяхната връзка с Турция от стратегически партньор към нещо по-различно, като един потенциален противник.
Различните подходи на САЩ и Турция в Близкия изток, например спрямо Иран и Ислямска държава, често дават основания за критики към Анкара от страна на Вашингтон:
Факт е, че Турция, която е член НАТО, продължава да работи заедно с Русия в Сирия, докато САЩ продължават да стоят настрана и подкрепят борбата на сирийските кюрди срещу така наречената "Ислямска държава". Турция счита, че сирийските кюрди са част от терористична организация, която води кампания срещу Анкара от 30 и няколко години. Така че, в момента стратегическото партньорство между Турция и САЩ се свежда до това, че има един американски достъп до турската военна база в Инджирли, откъдето САЩ и нейните съюзници водят военни операции срещу "Ислямска държава" и отвреме навреме Турция заплашва, че ще премахне дори и това право... Така че, разрастващата се криза не само че има дълга предистория, но има и едно непредсказуемо бъдеще.

Прочети цялата публикация