БНР | 15.10.2017 18:50:18 | 310

10 години без Тоше Проески


На 16 октомври се навършват десет години от трагичната смърт на македонския певец Тоше Проески, считан както приживе, така и днес, за най-голямата звезда на Бившата Югославска Република Македония, човек, отдаден на музиката и на хуманитарната кауза. 
Югозападната ни съседка отбелязва годишнината с най-различни мероприятия в цялата страна. На върха на славата си, през 2007 г., именно на тази дата певецът загива в жестока катастрофа край Нова Градишка в Хърватия, седмица след грандиозния си тричасов концерт в Скопие.

Тоше е роден в гр. Прилеп през 1981 г., но израства в гр. Крушево, откъдето са и родителите му. Музикалната си кариера започва през 1992 г., след участието си в популярния детски фестивал "Златно славейче". През 1999 г., когато е 18-годишен, издава първия си албум „Некаде во ноќта". Вече като професионален музикант, той се записва в Музикалната академия в Скопие със специалност "Оперно пеене". През 2004 г. певецът представя родината си в най-престижния европейски музикален форум - Конкурсът за песен на Евровизия, с песента "Ангел си ти". 

Въпреки че приживе Тоше Проески не беше кой знае колко популярен в България, непосредствено след трагичната му гибел и мълвата за нея, интересът към него у нас нараства съществено. Със сигурност си спомняте колко често кандидат-звездите от музикалните телевизионни формати изпълняваха негови песни. В същото време и в интернет пространството се появи Български форум за Тоше Проески, който много бързо прерастна в истински фен клуб с реални членове и реална дейност. Макар и в последно време да не са особено активни, феновете на Тоше продължават да следват част от неговите идеи, особено по отношение на благотворителността.

Преди няколко години в Крушево бе изградена Къща-музей "Тодор Проески". Това е един грандиозен проект, финансиран от македонското Министерството на културата, открит официално на Великден през 2011 година. Уредникът на музея Елена Мирчевска разказа повече пред Краси Мартинов за това какво можем да видим в постоянната експозиция.

Още - чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация