БНР | 19.10.2017 13:54:33 | 165

България пое председателството на Дунавската стратегия


Два месеца преди да поеме от Естония председателството на Съвета на Европейския съюз, България пое председателството на Дунавската стратегия. по време на заключителния Форум за Дунавската стратегия в Будапеща. Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова прие дунавското председателство.

Мотото на унгарското дунавско председателство беше "Свързаност, сигурност, пропсперитет". Преди година Унгария "пое щафетата" от Словакия на форума в Братислава. И в унгарската столица темите гравитираха около кохезионните фондове и тяхното бъдеще, както и около разликите между отделните дунавски държави, които продължават да бъдат големи (представете си стандарта в Украйна или Молдова и провинцията Баден-Вюртенберг, например), като допълнително усложнение е фактът, че немалко от Дунавските държави не са членки на ЕС.

В речта си при откриването на Дунавския форум министър-председателят на Унгария Виктор Орбан се спря на това, че трябва да се работи за приемането им в Евросъюза (наблягайки най-вече на Сърбия) и че в Брюксел се усеща "умора от разширяването" (enlargement fatigue).. Но и той започна с уникалния факт, че Дунав е единствената река в света, която тече през 4 столици (Виена, Братислава, Белград, Будапеща) и че хората във всяка от тях била казали, че реката е най-красива именно при тях, и "всички, като никога, биха били абсолютно прави".

Орбан говори за същността на Дунавската стратегия, за обединяването около приоритети и съвместните дейстивя на дунавските държави, за предстоящите през 2018 и 2019 нови възможности за кандидатстване с проекти, както и за факта, че парите по стратегията са крайно недостатъчни. Все повече хора пътуват по Дунава, все повече стоки (2 милиарда тона на година), което изисква и повече финансиране. Темата за сигурността по Дунава беше засегната в речта на министър-председателя на Унгария в контекста за по-сериозни мерки по външните граници и все по-голяма свобода и липса на вътрешни граници след това. Разбира се, все повече свързаност под всякакава форма - пътища, мостова, интеконектори.

Темата за пътищата на газа и енергийната сигурност в дунавски контекст са и една от основните теми, засеганти от съвместната декларация на министрите, отговарящи за прилагането на европейската стратегия за Дунавския регион. В нея се почертава спешната нужда от диверсификация на източниците на енергия и изграждането (или завършването) на регионални мрежи за пренос на газ и на различните проекти за свързаност между дунавските държави.

Еврокомисарят за регионалната политика Корина Крецу препоръча на България като държавата, която поема дунавското председателство, да се фокусира върху културния аспект и всъщност това ще е един от акцентите през следващата "дунавска" година, редом с туризма. Точно след година най-големият дунавски форум ще има своето седмо издание в София (макар че не е на Дунава). Културата и културното наследство на региона е приоритет в контекста на 2018 - годината на културното наследство.

Прочети цялата публикация