БНР | 20.10.2017 05:12:00 | 147

В Германия се очаква потенциалните партньори от коалиция "Ямайка" да се съберат за първи път за консултации


Днес в Германия се очаква потенциалните партньори от коалиция "Ямайка" да се съберат за първи път за консултации.

В сряда канцлерът Ангела Меркел започна проучвателни разговори за формиране на управляваща коалиция с либералната Свободна демократическа партия и със Зелените. Християндемократическият блок на Меркел и  традиционният й баварски партньор - Християнсоциалният съюз,  получиха заедно около една трета от гласовете на изборите на 24-и септември, които се оказаха недостатъчно, за да могат да управляват сами.

В интервю за "Преди всички" депутатът от фракцията на Християндемократически съюз и Християнсоциалния съюз на Ангела Меркел - Геро Сторйохан заяви, че е оптимист за изхода от преговорите и още преди Коледа ще има съставено коалиционно правителство "Ямайка", наричано така заради цветовете на партиите, които са като тези на националния флаг на карибската страна.

По думите му никой не трябва да подценява уменията на Ангела Меркел да преговаря. В същото време обаче, според Сторйохан, възходът на крайно десните националисти от "Алтернатива за Германия" е по вина на правителството, което не се обедини около единна теза по бежанската криза:

Не е лесно да се намери един компромис между три и дори 4 партии по принципни въпроси, по които те досега са били на диаметрално противоположни позиции. От една страна това е проблемът с данъчната политика, това е един проблем, при който може лесно да се стигне до консенсус т.е. намаляване на данъчната тежест. По въпроса за гарантиране на вътрешната сигурност между коалицията Християндемократически съюз и Християнсоциалния съюз и Свободната демократическа партия има диаметрално противоположни разбирания. По въпроса за военни операции в чужбина на ООН пък има разминавания между Свободната демократичната партия, Зелените и съюза. До момента Зелените в парламента са отхвърляли всяка чуждестранна операция на германския Бундесвер зад граница. И на четвърто място: проблемът, актуален в световен план - бежанската криза и как да се справим с нея, така че бежанските потоци към Европа да бъдат прекъснати още при зареждането им. По този въпрос също има сериозни разногласия. И въпреки това съм много оптимистично настроен, че ще бъде създадена коалиция, която ще просъществува дълги години.

Той коментира ключови въпроси за България като сигурността, охраната на външните граници и приемането ни в Шенген:

България се разви много добре. Предстои още много работа, но човек всъщност никога не успява напълно със задачите, в Германия също е така. Вие може би не ги забелязвате стъпките, но повярвайте ми - промяна има в добра посока. Въпросът за правовата държава, върховенството на закона трябва да бъде решен в идните години. Остава и основният въпрос за справяне с корупцията, изграждането на демократични структури. Разбира се, като външна граница на ЕС е важно за България да бъде част от Шенгенското пространство.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация