БНР | 26.10.2017 14:47:23 | 135

Асен Личев: Хвърляме пари и грижи за ликвидиране на последствията, вместо да изпълним създадената организация


Предупреждението, дадено в 16:17 ч. на 24 октомври, има обявен оранжев код за община Бургас,  Ямбол и още две области. Изрично се казва че този код означава валежи до 60 литра на квадратен метър и се подчертава, че се очакват поройни наводнения в районите около Стара планина на границата на Варненска и Бургаска област

Това изискваше веднага въвеждането в сила на областния и на общинските планове за действия при бедствия в раздела им „планове за наводнение“. Това се състои веднага в провеждане на непрекъснати наблюдения на речните корита и на язовирите на територията на общината и своевременно даване на предупреждения към гражданите.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“  експертът Асен Личев, бивш  директор на Дирекция управление на водите. Той допълни, че в протоколите е предвидена и незабавна евакуация  на  населението при рязко покачване на речните нива или скъсване на язовирна стена:

По-добре е да се направи нещо, което би изглеждало напразно на базата на по-малко информация, отколкото след това да се доказва, че не е имало как да се реагира, както е в дадения случай. Ние хвърляме сума ти средства, пари и грижи за ликвидиране на последствията  от щетите, а почти нищо не правим, за да изпълним тази организация, която я има създадена.

Личев уточни, че вече е изяснена собствеността на язовирите и са известни всички органи, които трябва да действат при бедствие. Той изтъкна, че наличието на предписания от ДАМТХ за язовирите е допълнително основание съответните кметове и областни управители да задействат схемата, тъй като язовирите „не са съвсем годни да посрещнат предизвикателствата“. Собствениците на язовири са длъжни по закон да ги предоставят за стопанисвания експоатация само на фирма, която да е наела правоспособен хидроинженер. Вече съществува и орган, който контролира техническото състояние на язовирите.


Прочети цялата публикация