БНР | 28.10.2017 07:10:20 | 88

Даниел Равентос: Ако се направи допитване до 15-20 дни в Каталуния, със сигурност ще спечели независимостта


Ако се направи допитване в Каталуния до 15-20 дни, със сигурност ще спечели независимостта. Това смята професор доктор Даниел Равентос, преподавател по икономика в Университета в Барселона. Даниел Равентос е автор на множество книги и научни статии, един от най-активните привърженици на идеята за въвеждане на гарантиран базов доход. Според неговите изчисления за Каталуния сумата годишно би била около 8000 евро годишно за възрастните и 1600 евро - за децата. Професор Равентос е сред обществените фигури, които категорично се обявяват за  референдум в Каталуния, за независимост и за република.

От 5-6 години каталунското правителство и институциите непрекъснато искат такъв референдум. Но правителството в Мадрид систематично отказва, защото това противоречи в испанската конституцията. Резултатът не може да се прогнозира с точност, защото това винаги зависи от конкретния момент и от други фактори. Но няма съмнение, че ако се направи допитване до 15-20 дни, със сигурност ще спечели независимостта, каза в предаването "Събота 150" Даниел Равентос.

Главното предимство на независимостта е, че народът сам ще решава съдбата си. Това в момента е несъвместимо с монархическия режим, който е пряк наследник на диктатурата на Франко. Спомнете си, че именно Франко наложи бащата на сегашния крал. Така че си струва да обявим независимост, за да свалим този режим. Разбира се, би имало и други предимства - икономически, данъчни и т.н., смята още проф. Равентос.

Когато фирмите виждат пречки за печалбите си или за своята дейност, те се местят там, където смятат, че ще им е по-лесно. Така Равентос коментира изтеглянето на много фирми от Каталуния:

Фирмите се местят, когато решат, защото нямат никакви законови пречки. Това е проблем. Това е общ проблем. И той стига много по-далеч от Каталуния и от независимостта. Докато има места, които са данъчен рай, фирмите могат да ходят където си поискат и това се отнася не само за Каталуния, но и за Испания, и за целия свят. Във всеки случай трябва се уточни, че фирмите не са си отишли от Каталуния. Някои преместиха централите си от Барселона, но не са си тръгнали. Сградите им, както и работниците, са си тук.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация