БНР | 01.11.2017 07:19:29 | 130

Повече пари за поддръжка на пътищата и за училища ще получат общините през 2018-а година


Бюджет 2018 година е малко по-добър от 2017 година, има известно увеличаване, но тези стандарти, които са увеличени в момента, не са достатъчни за общините в България.
Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ кметът на Велико Търново Даниел Панов, председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ)
За зимното поддържане тази година имаме заложени в бюджета 5 милиона, което е много по добре от 2017 година. През следващата година общините ще получат също увеличение в средствата за пътни ремонти, които за 2017  бяха 50 милиона, за следващата 2018-та ще бъдат 60 милиона. Увеличението е с десет милиона, но състоянието на пътната мрежа е един от основните приоритети на Националното сдружение на общините и затова сме изискали повече средства. Мога да кажа, че 65% от общинската пътна мрежа е в лошо състояние.Републиканската инфраструктура е 19 600 километра,  а общинската е 18 800 километра. За поддръжка на републиканската се заделят около 250 милиона, а за общинската 60, изтъкна Панов. Общините разчитат на допълнителни средства от държавата за поддръжката на пътищата си, след като бъде въведена ТОЛ-системата, допълни той.   МОН е декларирало готовност да осигури допълнителни средства за детски градини и училища, в които има повече деца от уязвимите групи през 2018-а, допълни той:Училищата ще се финансират по 3 разходни стандарта. Освен броя на децата и учениците, както и на паралелките, ще се отчита също и средната пълняемост на самата паралелка. Така ще бъде коригирано неравенството между малките и големите училища. В бюджетите ще бъдат предвидени средства по още един стандарт - т. н.  "стандарт за постоянни разходи" - средства за осветление, отопление, вода, които не зависят от броя на децата.По данни на Министерството на здравеопазването, общинските болници са 121  а 20 от тях имат сериозни финансови трудности, отчете Панов.

Донка Михайлова, кмет на Троян и заместник-председател на НСОРБ, изтъкна, че от сдружението са се обявили за ясни критерии при финансирането на общините:

Разговорът за финансирането на общините не е просто разговор за пари и за това кой ще харчи едни пари, това е разговор какви публични услуги ще получават българските граждани, защото днес гражданите на България получават 85% от публичните услуги от общините с едва 15% от публичния ресурс.
Темата с даването на средства чрез постановление на МС е доста чувствителна. През 2016-а година бяха раздадени 180 милиона чрез постановления. До този момент, през  2017 година са раздадени 140 милиона. Наша обща позиция на Управителния съвет на НСОРБ е, че ние настояваме голямата част от тези средства, които се раздават по неясни критерии, да бъдат дадени под формата на целеви субсидии и да бъдат насочени към бедните общини и особено тези, които имат по-малко от 25% от бюджетите си  като собствени приходи.Михайлова отчете, че финансово изрядните общини в момента са де факто "наказани" от централната власт:

Община Троян за четвърта година поред няма ръст нито в целевата субсидия, нито в приходите, които идват от републиканския бюджет за капиталови разходи. Обяснението е: "Вие сте една община в добро финансово управление, с добър финансов потенциал, поради което парите от републиканския бюджет не растат". Става така, че гражданите, които избират работещи активни кметове са наказани заради това и мисля, че това трябва да бъде променено.

Прочети цялата публикация