БНР | 08.11.2017 10:57:22 | 73

Чавдар Найденов: Скъсването на пружината на дисбаланса ще бъде по-страшно, отколкото преди 100 години


Между 7 ноември и 10 ноември  - разговор в "12+3" за състоянието на обществото със социолога Чавдар Найденов. и журналиста Димитър Събев.

Найденов отбеляза, че офшоризацията е измъкване на капитала от контрола на държавите и разрушаване на основните социални функции, чрез които държавите създават богатство. Това става чрез укриване на капитали. Същото е било в навечерето на Първата световна война - пълно отвързване на капитала и повеждане на войни, диктувани от финансовия капитал. Трябва да обърнем внимание на една кръгла годишнина - 100 години, смята Найденов.

Нямаме концентрирано работничество, което е база за политическо представителство. Тогава то е постигнало права, които се приписват на буржоазията.

Днес липсата на организация е истинският проблем. Днес Европа нехае за китайските и тайландските работници. Пружината на дисбаланса ще бъде опъвана и скъсването ще бъде по-страшно, отколкото преди 100 години. Първата световна война е невероятна катастрофа. Това е краят на буржоазния проект. Оттогава той съществува като зомби. Първата световна война е довела до редица революции, част от тях е тази в Русия.

Журналистът Димитър Събев отбеляза, че голямото неравенство създава недоволни хора. Този път то е свързано с хората от средната класа. Ако имаме революция, тя ще бъде на средната класа, лишена от своите права. От 70-те години, от неолибералния проект с Тачър и Рейгън, всичко, което човечеството е градило, е тръгнало да се разваля. При надпреварата със социалистическия модел политиците на западния свят се стряскат и оставят повече покупателна сила в ръцете на советао население, хората се радват на невиждан по-рано стандарт. Октомврийската революция е една от причините за този стандарт.

Чавдар Найденов отбеляза, че първите декрети на съветската власт са изключително либерални. Това има огромен психологически ефект - недоволство в цяла Европа. Френското национално събрание дава 8-часов работен ден, годишен отпуск, пенсионно осигуряване. Има верига от реформи, срещу които западните страни са се съпротивлявали 70 години.

Това е първата власт на работниците и селяните и тогава това не е била празна фраза, нито прикрита диктатура. 

Найденов смята, че има нова вълна за репресиране на средната класа. По парадоксален начин се сбъдва пророчеството на Маркс не за относителното, а за абсолютното обедняване. Американският работник получава по-малко, отколкото баща му през 1974-а година. Днешната средна каса е с неясни интереси, хора, неспособни да се организират.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

 

Прочети цялата публикация