БНР | 08.11.2017 14:28:17 | 197

Любомир Стефанов: Политиците трябва да си дават сметка за последствията от думите си



Любомир Стефанов, преподавател в департамент "Политически науки" на НБУ и журналистът Явор Дачков споделиха мнения в "Нещо повече" за тежестта на думите на политиците и капана на контекста. Защо политиците не ни смятат за дебили, когато ги избираме, а после изведнъж ставаме лош материал? Мерят ли политиците думите си? Повод за тези въпроси стана изказването на депутата то БСП проф. Иво Христов в Раднево, че 80 процента от българите са дебили и не могат да се подпишат. Така лесно могат да бъдат манипулирани в спорове като този за българските евреи. Имаше искания за оставка, последва извинение от страна на Иво Христов.

Отсъства базово разбиране, че си постоянно в обществения фокус, заемайки длъжността политик. Те трябва да се дължат на ниво, а не да ни етикетират като по-долно качество и лош материал. Не се научиха да се държат като политици, смята Стефанов.

Процента на неадекватните хора сред т.н. гражданските квоти е много висок. Те не се занимават професионално с политика. Антон Тодоров и Иво Христов са пример за това. Професионалните политици са доста по-обиграни и си дават сметка за политическите последствия от думите си, каза Явор Дачков.

Политиците се държат така, все едно живеят в паралелна вселена. Публичното говорене в политиката трябва да бъде ясно и да не позволява нюанси, смята Стефанов. Не е ясно какво казват политиците, а какво хората чуват, казват експерти в политическите комуникации. 

Борисов има по-добър инстинкт и действа според това, което му подсказва той, каза Дачков. БСП бъркат с прилагането на двоен стандарт. Искаха оставката на Антон Тодоров, а сега искат да бъде различно при Иво Христов. Първият, който започне да действа принципно, ще спечели. Думите за изваждане от контекста са неадекватни и смешни. Все пак, има стъпки в добра посока. Обществото не търпи да го обиждат. Имаше времена, когато обидите към опоненти се приемаха за нещо нормално. Движим се в положителна посока. Само че фамилиарността е превзела огромно пространство. Но има граници, които не могат да се прескачат.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация