БНР | 09.11.2017 09:21:12 | 182

Мери Хокадей, Би Би Си: Радиото се възроди чрез цифровите технологии и новите платформи


Точно преди година Оксфордският речник обяви "постистина" за дума на 2016-а. Идеята бе, че обективните факти оказват по-малко влияние при формиране на общественото мнение от емоционалните изказвания. Остана ли валидна тази ситуация и през 2017-а, коментира  в ефира на "Хоризонт" Мери Хокадей, директор на англоезичната секция на Би Би Си. Като журналист с дългогодишна кариера, тя отразява в началото на 90-те посткомунистическите процеси в Чехия, а по-късно следи събитията, свързани с атентата срещу Световния търговски център на 11 септември, инвазията в Ирак и войната в Афганистан. 

Много е важно да се води разговорът за фалшивите новини и за това как да отсяваме лъжата от истината, подчерта Мери Хокайдей:

В последно време този термин „фалшиви новини“ се използва много. Според мен е важно да сме наясно какво точно се има предвид. Американският президент Доналд Тръмп например използва фразата много често, но като че ли има предвид точно новините, които не му се нравят. Има и друг тип фалшиви новини – хората често си измислят истории, качват ги в Интернет, без непременно да търсят финансова изгода. Най-опасни са тъкмо тези, които предлагат фалшива информация с користна цел. Този тип съществува най-отдавна – пропагандата. Както държавна, така и пропаганда на различни организации и лобита. Определено много пари се влагат в силната, мощна, държавна пропаганда. Затова трябва да сме наясно какви са предизвикателствата, за да им се противопоставим по- добре.

Живеем във времена на големи промени и предизвикателства. Хубаво е да се знае, че има медии, които умеят да се справят с тях ( с фалшивите новини бел.ред.) и полагат големи усилия за това, осъзнават своето значение и отговорности пред аудиторията. Има и положителни примери. Важно е да отбележим още, че и големите социални платформи се замислят за своето влияние и създават стандарти. Това показва, че можем да овладеем ситуацията. Има надежда.

На въпрос дали може да съществува обективна, безпристрастна журналистика, Мери Хокайдей беше категорична: Да! Журналистика, която почива върху фактите и доказателствата, наистина съществува. В Би Би Си има експерти в различни области и като използват познанията си, тези хора могат да преценяват в различни ситуации. Но трябва да се прави разлика между факт и лично мнение. Това са различни неща. Знам, че има и друго виждане. Знам, че някои смятат, че изслушването на всички становища с уважение към факта, е малко скучно. Аз обаче съм противник на такова мнение. Нашата отговорност е да хвърляме светлина, а не да запалваме огън. Точно толкова енергия е нужно за едното, колкото и за другото.

Много спорове се водят за състоянието на медиите. Много се обсъжда и тяхната роля. Живеем в шумен свят – интернет, социалните мрежи, множеството телевизионни канали по цял свят, радиото – всичко това дава огромно разнообразие от източници на информация и възможности за изразяване на мнения, за спорове. Аз обаче смятам, че в края на краищата хората търсят и искат да разберат какви са фактите. Ясно е, че има различни позиции. Ние в Би Би Си полагаме огромни усилия, за да предложим точна и надеждна информация на хората. Разбира се, могат да се чуят различни становища, но новините ни определено са надеждни. Слушателите ни по цял свят се увеличават и това ми дава увереност.

Мери Хокадей  вижда перспективи за радиото в новата медийна среда: 

Радиото е невероятна медия – проста, директна, сравнително евтина, невероятно удобна и лесна за достъп от страна на аудиторията. Смятам, че радиото се възроди чрез цифровите технологии и новите платформи. Сега можем да слушаме радиото по телефона си. Интернет платформите са прекрасна алтернатива за разказване на истории – тонът е различен, усещането е различно. Всеки може да качи звук. И това оказва благотворно влияние върху радиото.

Цялото интервю на Мария Филева с Мери Хокадей може да чуете от звуковия файл. 

Прочети цялата публикация