БНР | 11.11.2017 05:24:44 | 398

Музиката на Петър Дънов отново влиза в Зала "България"


СЪРДЕЧЕН ЗОВ е наречен концертът с музика на Петър Дънов, който ще се състои на 13 ноември 2017, понеделник, 19:00 ч. в Зала „България“.

Участват:

Национален Филхармоничен Хор „Светослав Обретенов” с диригент Славил Димитров.

Орган: Велин Илиев

Камерен Ансамбъл „Софийски Солисти“ Диригент и обработки: Петър Ганев

Солисти:

Марияна Панова − сопран Цветана Бандаловска − сопран Атанас Младенов − баритон

Петър Ганев − цигулка Стоимен Пеев − цигулка Орлин Цветанов – цигулка

БЕИНСА ДУНО е духовното име на Петър Дънов /1864-1944/, наричан от своите последователи „Учителя”. Духовен реформатор, мистик и философ, Беинса Дуно е създател на оригинално духовно учение, което развива принципите на християнството и дава методи за тяхното практическо приложение в живота на съвременния човек. Беседите и лекциите, изнасяни от него  в продължение на повече от 40 години, съдържат идеи за строежа на вселената, за еволюцията на човека, за обществото, културата, музиката, за мисията на българите и славянството в новата епоха на третото хилядолетие.

Музикалното творчество на Беинса Дуно обхваща над 180 солови песни и инструментални мелодии, разнообразни по характер и предназначение. Музиката му, лесно достъпна за обикновения човек, е същевременно дълбоко съдържателна. Тя въздейства на всички нива на човешкото естество, като го пречиства и обновява.

Песните на Беинса Дуно са създадени в периода 1920-1944 г. Повечето от тях са върху негов авторски текст, като някои са написани на древния свещен език „ватан”. Други са върху библейски текстове. Част от песните пресъздават природни картини, които се съотнасят с вътрешни душевни преживявания на човека. Беинса Дуно работи дълго време върху българската народна музика с цел да даде насока за подмяна на негативната образност в нея с ново, светло и оптимистично съдържание. Специален дял от творчеството му са мелодиите, предназначени за създадения от него колективен танц „Паневритмия”, чиято цел е постигане на синхрон с природните енергии и ритми.

Многообразието от теми и образи в музикалното творчество на Беинса Дуно е обединено от дълбока духовност, позитивна чувствителност и чистота. Това прави неговата музика едно незаменимо средство за трансформация, хармониране на вътрешните енергии в човека, настройка за съзерцание и медитация.

Музиката на Беинса Дуно е органична част от неговата Школа за духовно самоусъвършенстване на човека и е предназначена първоначално за индивидуални домашни занимания. Изпълнява се и колективно, но обикновено на един глас. Беинса Дуно насърчава творческата работа на своите ученици с дадените от него музикални упражнения и теми. Някои от неговите последователи - музиканти правят многогласни обработки на неговата музика /придобили публична известност под названието „аранжименти”/ и осъществяват нейни концертни изпълнения.

Музиката на Беинса Дуно има мощен енергиен заряд. Той предрича, че в бъдеще талантливи музиканти ще създадат от нея мащабни музикални произведения.

Тя е все още твърде малко позната в България. Представяна е на различни места по света  /Англия, Франция, Норвегия, Русия, Япония, САЩ, Канада и др./, където се приема с възхищение и подчертан интерес. Тази музика представлява един нов жанр, който може да бъде наречен „езотерична музика”. Това е музиката на специализираните духовни практики - духовни учения и школи, която е слабо проучена в световен мащаб. За разлика от другите музикални жанрове, езотеричната музика има сакралната функция да издигне човешката душа във висшите полета на невидимите светове, да я свърже директно с по-напреднали същества от ангелските йерархии, да я пречисти и я подготви за прехода към един по-съвършен живот в друго измерение. В това отношение музиката на Петър Дънов е уникално явление в световната музикална култура. Носеща приемственост с духовните постижения на предишни цивилизации, тя е построена по окултни правила и закони, чиято задача е да пречистят мислите и чувстата на човека, да го свържат с космическите и природни енергии, да хармонизират и балансират биологичните процеси в човешкия организъм и фините сфери на неговата психика.

ПЕТЪР ГАНЕВ е един от най-добрите познавачи и изпълнители на музиката на Беинса Дуно.

Завършва Държавна музикална академия в класа на знаменития български цигулар проф. Герги Бадев. Работи дълги години като водач на втори цигулки в „Софийска филхармония” и след това в Камерен ансамбъл „Софийски солисти”.  Концертира като солист и в камерни  ансамбли. Изпълнява барокова музика на различни старинни инструменти.

Като композитор той прави многогласни аранжименти на музиката на Беинса Дуно за хор, оркестър и различни камерни състави, което дава възможност за нейната сценична реализация в различни музикални жанрове. Петър Ганев осъществява многобройни мащабни концерти на музиката на Беинса Дуно с най-престижните професионални български музикални състави – Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов”, Камерен ансамбъл „Софийски солисти” и др. на големите български сцени. През 1994 г. представя музиката на Беинса Дуно в Лондон и Кембридж. Като цигулар, диригент и пианист Петър Ганев е реализирал стотици концерти с музиката на Беинса Дуно в България и чужбина и е осъществил многобройни записи с нея. През периода 2014 -2016 година, послучай 150-години от рождението на Петър Дънов, Петър Ганев прави първото мащабно интегрално изпълнение на неговото музикалното творчество в Зала „България” в цикъл от 7 концерта, в които участват елитни български състави и солисти.


Прочети цялата публикация