БНР | 11.11.2017 11:06:29 | 92

Л. Кючуков: Азиатската обиколка на Тръмп беше доминирана от две теми - "сигурност" и "търговия"



Основната интрига на посещението на американския президент Доналд Тръмп в петте азиатски страни и участието в Азиатско-тихоокеанския икономически форум беше следено най-вече през призмата на това до колко от конкретните послания в отделните страни  ще се очертае силуета на евентуална дългосрочна стратегическа визия на САЩ.

Азиатската обиколка беше доминирана от две теми - сигурност и търговия. Тази оценка направи директорът на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков. Тези две теми и в бъдеще ще бъдат водещи за отношенията на САЩ към региона


Основното послание, в първия случай, беше "сила", а във втория - "интерес", допълнен и с "натиск". И двете теми присъстваха във всички разговори, но акцентите бяха в известна степен дори и териториално деференцирани. При посещението си в Япония и Южна Корея, водеща беше севернокорейската ядрена програма, а в Китай и в във Виетнам, а и на азиатско-тихоокеанския форум водеща беше търговията.

Дори по темата "Търговия" може да се забележи характерната за президента Тръмп непредсказуемост и непоследователност, съпроводена с рязка смяна на тона. В Пекин като че ли говореше прагматикът и бизнесменът Тръмп. Посланията бяха позитивни, бяха сключени крупни търговски споразумения и всичко това беше съпъствано с една "мека пожелателност" по проблема за ограничаване на търговските практики и крупния търговски дефицит на САЩ в двустранната търговия. По различни данни той е над 220 милиарда долара само за първите 10 месеца на годината. На азиатско-тихоокеанския форум, по същия проблем, като че ли говореше политикът и президентът Тръмп, избран под лозунга "Америка на първо място". Да не забравяме, че едно от неговите първи действия след избирането му беше да извади САЩ от Транстихоокеанското партньорстко споразумение за търговия. Доколко всичко това ще се структурира като една стратегическа визия и политика на САЩ спрямо региона, включително и спрямо Индия като важен американски партньор, предстои тепърва да видим.

Макар Китай да се опитва да превърне икономическото си влияние в политическо и във такова в сферата на сигурността и това да противоречи на интересите на САЩ в някои аспекти, двете страни са толкова обвързани финансово и търговски, че те са принудени да търсят съвместни решения, изтъкна Кючуков и прогнозира „маневри в сферата на икономиката и търговията“

По отношение на Северна Корея нещата изглеждат доста по-еднозначни. Първо, самият Тръмп  даде ясно да се разбере, че разбира, че Китай е ключовият фактор за евентуалното намиране на политическо решение по проблема за Северна Корея и, от друга страна, той използва този проблем за допълнителен политически натиск.

...Ако има нещо, което Китай не би желал да види в региона, тове е едно евентуално обединение на двете Кореи при доминацията очевидно на Южна Корея, което би създало един нов много сериозен конкурентен център в региона и освен това би осигурило и допълнително влияние, силно влияние на САЩ в този регион.

Прочети цялата публикация