БНР | 13.11.2017 14:49:51 | 230

Д. Марков: Предложението за конституционни промени заради приватизацията граничи с правна фантастика


Идеята за конституционни промени, с които да отпадне давността за престъпления, свързани с приватизацията, граничи с правната фантастика.  За мен е недопустимо държавата да се опитва по такъв начин да компенсира собственото си бездействие в продължение на години.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“  Димитър Марков от Центъра  за изследване на демокрацията.

Аз мисля, че подобна стъпка към промяна в Конституцията е наистина нещо, бих го нарекъл дори абсурдно в момента. Интересно ми е по какъв начин биха се защитили вносителите, че точно приватизацията е най-тежкият случай, който заслужава вдигане на давността и малко ли са другите престъпления, останали неразкрити, с прекратени производства, и как ще се аргументират те пред пострадалите, примерно, от едни такива престъпления, че за тях давността е абсолютна и важи.

Според Марков предложението е  „популистка заигравка“ и „опит да се спечели поизхабеното доверие на обществото, че, видите ли,  ето я политическата воля да изчистим миналото.  Той изтъкна, че докато се търси начин за удължаване на давността на приватизационните престъпления тече тази на делото КТБ.  Експертът обвърза предложението на ГЕРБ и с готвения вот на недоверие.

Общо взето няколко месеца бяха нужни, за да започнат тези наистина агресивни противопоставяния, но това, което на мен не ми харесва, е, че се намесва Конституцията, тъй като Конституцията не е предизборна програма, за да може така да се хвърля наляво и надясно в политическото противоборство. Това е основата на държавността и, ако всеки един политически конфликт рефлектира върху промяна в Конституцията, това не говори за  правовия ред в държавата.

Марков коменитра, че и с българското европредседателство се „злоупотребява“, тъй като  управляващите го виждат като „своеобразен имунитет“.

Те смятат, че управлявайки за 6 месеца ЕС, са имунизирани срещу каквито и да било критики на домашната сцена, което, разбира се, не е така. Ако имаш отговорността да управляваш 28 държави-членки, би трябвало да си готов да отговаряш на критиките на опозицията в собствената си държава.

От друга страна, за опозицията пък като че ли това е една открита сцена, в която цяла Европа ще бъде фокусирана върху България и те се опитват да изкарат абсолютно всичко, което биха имали като критики точно в този период.


Прочети цялата публикация