БНР | 15.11.2017 10:58:39 | 216

Страхил Делийски: Езикът на противопоставянето делигитимира целия политически елит


Защо за пореден път разиграваме драмата с преразглеждането на приватизацията? Политологът Страхил Делийски и социологът Димитър Ганев коментираха този въпрос в предаването "12+3".

Всеки вече може да си говори каквото си иска, без да се интересува от последствията. Тече и паралелен процес за използване на институциите за решаване на конфликти между партии. Има обезценяване на цялата институционална рамка, която дава легитимност на процеса. Става дума за говорене на едро, което е по-характерно за вмирисани на мастика кръчми, отколкото за политиката, смята Страхил Делийски.

Димитър Ганев отбеляза, че противопоставянето започна преди година и е в интерес на двете големи партии. То играе в тяхна полза. Това в момента е пореден епизод на подъддъжането на това противопоставяне. Но по определението на Първан Симеонов това е буря пред затишие. Градусът ще стихне до началото на председателството. Не мисля, че ще се стигне до момент, в който всички ще започнат да се прегръщат, но твърде остри конфронтационни действия няма да бъдат разчетени от обществото като добър и позитивен знак.

Вот на недоверие в рамките на Председателството би могъл да се изтълкува по-скоро негативно. В момента на началото на председателството ще има нова политическа ситуация - ще бъда свързан с европейския дневен ред и гостите, които ще посреща България.

Делийски заяви, че мирише на лов на вещици в намерението за преразглеждане на пирватизационните сделки. Става въпрос за измерения отвъд доброто въображение. Това е форма на надцакване. Но аз не мисля, че от противопоставянето печелят ГЕРБ и БСП. Езикът на това противопоставяне делигитимира целия политически елит. Никой не печели. Губи политическата система.

ГЕРБ ще останат единствените играчи на терена на европейските и местните избори, ако тенденцията продължава, смята Ганев.

Ако политическото противопоставяне е функция на радикални агитки, това вече не са партии. Тяхната роля по принцип е да направи връзката между основата на политическата система и целия политически процес. Той не може да бъде изолирана територия, става дума за общи системни функции. Аз се опасявам, че това противопоставяне ерозира допълнително системата, каза Страхил Делийски.

Прочети цялата публикация