БНР | 17.11.2017 13:04:29 | 331

Примата Красимира Стоянова изнесе рецитал във Виенската опера


На 13 ноември залата на Виенската щатсопер се изпълни с публика, дошла да посети не обичайно оперно представление, а една изключително стилна, изискана концертна вечер – песенния рецитал на Красимира Стоянова  в клавирен съпровод на Йендрик Шпрингер.

Красимира Стоянова е  сред най-големите имена  в елита на оперния свят днес и певица с изразен афинитет към песенния жанр.  Тя покорява не само с драматична артистичност в един спектакъл на оперна сцена, но приковава диханието на публиката и на концертния подиум с усещането за финес и интимност, с които извайва малката песенна форма. Елегантна, с осанка и суверенно присъствие, Красимира Стоянова впечатлява като артист с феноменално владеене на своя глас, с изразителност и нюансирана фразировка. Финият усет на певицата пролича в подбора и стиловото многообразие на разкошната програма на рецитала, включваща песенн цикли от  Франц Шуберт, Рихард Щраус, Ерих Корнголд, Пьотр Илич Чайковски, Георги Свиридов и Георги Златев-Черкин.

Изразителният, блестящ клавирен съпровод бе на Йендрик Спрингер. Роденият в Германия пианист е ангажиран като асистент от най-големите диригенти в света: Кристиан Тилеман, сър Саймън Ратъл , Кирил Петренко, Фабио Луизи  и Франц Велсер-Мьост. Сред предпочитаните от него певици, с които изнася песенни рецитали, са Марлис Петерсeн и особено Красимира Стоянова, за която той говори с впечатляваща емоционалност. Минути след края на концерта Йендрик Спрингер с удоволствие разказа за слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт"  каква е тайната на изключителната творческа симбиоза между него и Красимира Стоянова на сцената :

С Красимира Стоянова  се познаваме повече от 15 години, но първият песенен рецитал заедно осъществихме преди около 6 години. И симбиозата се появи! Това е индивидуално усещане и е трудно за обяснение. Може дълги години да разботиш съвместно с артист, но не се получава партньорство, а с други, като Красимира, се случва и забелязва веднага – ние просто дишаме в синхрон на сцената. За мен е особено интересно да изпълнявам с нея руски репертоар – аз не мога да проследя буквалното значение на текста в оригинал, но усещам и съпреживявам нейната изразителна интерпретация. Когато оформяме програмата за един песенен рецитал, тя винаги подбира славянските композитори и аз й се доверявам изцяло. При  немскоезичния репертоар Красимира предлага 6, 8 или 10 песни и заедно обсъждаме кои биха звучали добре в комбинация. Обичаме да правим  своеобразни вариации на програмaта на нашите концерти. Тази вечер в Щатсопер изпълнихме много  от песните за първи път. Единствено тези от Рихард Щраус бяха представени преди три месеца на фестивала в Залцбург, но сега разменихме тяхната подредба, защото преценихме, че по този начин ще засилим въздействието. Действително обичаме да експериментираме, всеки от двамата дава идеи и взаимно се обогатяваме - това разказа Йендрик Спрингер, а в заключение добави емоционални думи  за изключителната личност на Красимира Стоянова през неговия поглед:

Красимира притежава златен глас, какъвто малко певици в света имат, но при нея усещам цялата й личност, човекът, който преживява радост или страдание. Тя не изиграва в момента чувство, защото така е заложено в музиката, при нея се излива вътрешна емоционалност, която тя трансформира с гласа си в изящно пеене.

За слушателите на "Алегро виваче" Красимира Стоянова също с удоволствие сподели размисли за емоцията, с която изпълнява песенен репертоар. Чуйте в звуковия файл.

 


Прочети цялата публикация