БНР | 19.11.2017 12:17:08 | 122

А. Стефанов: От 10 дни Бюджетът остава на заден каданс, за да се занимаваме с риторическите похвати в НС


Събитията в парламента от последните седмици  не са нещо ново в политическия живот, нито нещо кой-знае колко съдържателно.

Аз бих го категоризирал като най доброто нещо, което може българската опозиция и донякъде най доброто, което може българският политически елит в последните десетилетия. Какво имам предвид? Най-вече противопоставяне, което да консолидира твърдите ядра на политическите сили, нажежава обстановката.

Това каза за предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“ политологът Анастас Стефанов и допълни:

Преди около две седмици първо стана дума за бюджет. Сега, в последните 10 дена практически не се занимаваме с бюджет. Най-важният закон в рамките на една година, който определя целия ход и визия на управляващите за развитието на страната през следващата една година, остава на заден каданс, за да се занимаваме с риторически похвати, кой на кого се бил изнервил и дали демокрацията е била защитена.

Според Стефанов, Борисов е демонстрирал политически инстинкт и опит в овладяването на ситуацията. От 2-3 месеца преди президентските избори той възприел ролята на държавник и арбитър

Евродепутатът Андрей Ковачев коментира, че острото парламентарно противопоставяне не е присъщо само на България.

Eвродепутатът изтъкна, че българите са сред най-еврооптимистичните в ЕС и огромна част от обществото оценява положително членството на страната ни. Той се позова на оповестено наскоро изследване за нагласите на българите по въпросите, свързани с близкото и по-далечно минало, ЕС и отношенията на България със съседните страни.

Раздвояването на българите в позицията им за по-силна интеграция или по-голяма автономия на страните в ЕС показва, че българите са част от европейския дебат, допълни той. 


Прочети цялата публикация