БНР | 20.11.2017 14:53:19 | 266

Политолози: Оставката на Главчев не беше резултат от политическа криза, но парира възможността за нова ескалация


Не смятам, че събитията около оставката на Главчев бяха политическа криза в истинския смисъл на думата, а  по-скоро развитие на процес, който наблюдаваме в последните месеци – ясно поведение на конфронтация от страна на БСП

В изместен смисъл това парира възможността за нова ескалация на този процес, но това не е изолирана криза, а по-скоро модел на поведение.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“  политологът Антоний Гълъбов, според когото Обединените патриоти  са показали в случая, че биха предпочели да радикализират противопоставянето с БСП, а изборът на премиера е бил „повече насочен към търсене на успокояване на ситуацията и възстановяване на някакъв относително нормален режим на диалог в НС“

Това, което ми се струва интересно в момента е доколко този негов ход, който търси по-скоро възстановяване на диалога, ще бъде автентично подкрепен от останалите членове на коалицията.

Политологът  коментира, че от гласуванията на оставките на Делян Добрев и Антон Тодоров се усеща, че „има генериране на желание за по-остра конфронтация с БСП“. Въпреки това, той не вижда заплаха за управляващата коалиция.

Експертът оцени повдигането на въпроса за ревизия на приватизацията като отговор на генерирано през годините очакване  в обществото. Според него, юридическото решение би трябвало да е за отпадане на давността там, където именно давността е попречила на започнало  вече производство. Според Гълъбов основен проблем на десните формации е, че те все още се учат как противостоят на повече от един опонент:

Те в момента противостоят на ГЕРБ, оставяйки абсолютно свободно пространството за БСП, просто защото не успяват да фокусират и да се позиционират така, че да бъдат остро критични към БСП и критични към ГЕРБ. Това позициониране е големият проблем. То изисква не само организационни умения, а и достатъчно консолидирана политическа идея.

Политологът Кънчо Стойчев също заяви, че не определя ситуацията като криза, но подчерта, че тя е била „бременна с възможност да се превърне в много сериозна криза“, преди премиерът на прояви „рефлекс“ и да  предотврати разрастването ѝ.  Според него проблемите в управляващата коалиция на този етап не са непреодолими.

Вероятно колегата е прав, че „Патриотите“ се опитват по-твърдо да играят. Бих допълнил само, че по-глупава игра от тази не би могло да има за тях, защото изострянето на напрежението, втвърдяването на тона, категорично  ще облагодетелства и ГЕРБ, и БСП, а онези, които ще изгорят, са малките партии. Това сме го гледали.

Стойчев не се съгласи с Гълъбов за основния проблем на извънпарламентарната десница. Според него това е „продължаващото вече 28 години чувство за изключителност“, че те са моралния арбитър в страната и т.н.

И двамата политолози са на мнение, че скоро няма да има преформатиране в управлението.


Прочети цялата публикация