БНР | 20.11.2017 15:26:15 | 216

Анализатори изключват правителство на малцинството да оглави Германия


След провала на преговорите за съставяне на ново правителство в Германия, пред Ангела Меркел все още има три варианта. Първият са преговори със Социалдемократите, които вече заявиха че не са на разположение. Ако не променят мнението си, този вариант отпада. Вторият вариант е правителство на малцинството – Меркел да управлява в коалиция с либералите или Зелената партия, разчитайки на съюзници от другите партии за всеки отделен казус.  Това предполага доста несигурно управление, така че едва ли е работещ вариант. Третият вариант са нови избори

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“  кореспондентът на в. „24 часа“ в Берлин Капка Тодорова. Тя уточни, че нови избори могат да се проведат едва около Великден

Който и от трите варианта да се състои, предстоят седмици, месеци, а аз бих казала и дори и година на политическа криза  в Германия.

Трите партии не са могли да постигнат разбирателство за правото на бежанците с ограничен статут да поканят членовете на семействата си в Германия, за намаляването на въглеродните емисии и за енергийната политика. Все още обаче не е ясна конкретната причина за оттеглянето на либералната партия от преговорите.

Нови избори са най-вероятният изход от патовата ситуация в Германия, прогнозира в интервю за "Хоризонт" и "Нещо повече" берлинският анализатор Лутц Майер. Въпреки призива на федералния президент  Франк-Валтер Щайнмайер за нови консултации за съставяне на правителство, Майер остава скептик за положителен изход от нови преговори. Според него авторитетът на канцлера Ангела Меркел е силно разклатен и напълно възможно е тя да се оттегли от лидерската позиция. Това обаче би създало вакуум, тъй като водещите партии не могат да излъчат нова силна кандидатура

Най-вероятният изход от тази ситуация е провеждането на нови избори. Според германската конституция обаче процедурата да се стигне до това решение не е лесна. Поради исторически причини в германската конституция не е предвидена възможност президентът да има правомощия да насрочва нов вот. За това не може да настоява директно и Меркел. Процедурата може да продължи твърде дълго и скоро не можем да очакваме бързо решение. Алтернатива на нови избори би било управление на малцинството или една нова коалиция. По отношение на управлението на малцинството в Германия нямаме никакъв опит  и едно такова решение не би отговорило на очакванията на германското общество за политическа стабилност. Затова, според мен, това е по-скоро малко вероятното решение. Преговори за нова коалиция също са малко вероятни, защото социалдемократите, които до момента управляваха в коалиция, продължават да отказват участие в бъдещо ново управление.

В тази ситуация Щайнмаейр има две основни задачи: на модератор в кризисна ситуация. От друга страна, от него ще зависи да насрочи нови избори, когато в Бундестага не се стигне до избор на служебен канцлер, след като предложения от него кандидат -  Меркел или друг,  не събере мнозинство.  Задачата на федералния президент сега е да прецени дали да реанимира коалиционните преговори за ново мнозинство или да пристъпи към процедура за избори.

При  вариант за нови избори яснота би имало в началото на новата година. Зависи и какво ще реши самата Ангела Меркел. Много анализатори прогнозират, че е възможно тя да се оттегли и да освободи място за свой наследник, а това би означавало ново раздаване на картите. Ситуацията е неясна както за самите германци, така и за анализаторите. Това, че фазата на несигурност продължава твърде дълго, е непознат момент в следвоенната история на Германия, защото след този период винаги сме имали стабилна демокрация и мнозинства. Именно опитът между двете войни прави обществото ни чувствително към несигурни политически ситуации и управления на малцинството. А в момента нямаме стабилност.

Ако Германия остане без правителство, това би имало последствия на европейско ниво, тъй като в момента се говори за реформи в ЕС и са подети общи инициативи с френския президент, изтъкна журналистът.

Във вътрешнополитически план не предстоят изключителни по важност решения, защото в Бундестага има консенсус за посоката на важните теми, така че няма тотален вакуум. Фатален може да се окаже този сигнал на несигурност, който се излъчва навън, в Европа, а партньрите очакват от Германия стабилност, каквато Берлин в момента не може да предложи

Вероятно това е краят на ерата Меркел. Това обаче не означава , че тя просто ще изчезне от политическата сцена, коментира Майер:

Позициите й са отслабени. Това се случи още при последните избори, когато ХДС загуби гласове. Когато авторитетът ѝ вече не е достатъчен, за да състави правителство и да обедини в едно управление коалиционни партньори, то този авторитет е сериозно разклатен. Това е удар по нея, който отеква и във вътрешнополитическите  среди и то не само в партията, на която е лидер. Проблемът е, че нито в ХДС, нито в другите партии е на лице силна алтернатива. Ако Меркел се оттегли, това ще създаде сериозен вакуум.

Анализаторът от Европейския Институт Владимир Кисьов определи анализа на  Лутц Майер като „точен“ и допълни: Нищо хубаво не би могло да се каже. Въпреки всичко съм оптимист и очаквам, че може би преговорите ще бъдат реанимирани, защото всичко друго, което би се случило, не води до добро в следващите няколко месеца.

Според него, при нови избори няма гаранция, че ще има увеличение на подкрепата за някоя от основните политически сили, което означава, че преговорите за ново правителство биха били още по-трудни.

Аз мисля, че край на епохата и ерата Меркел, в пълния смисъл на думата, не може да има, защото тя е наследник и последовател на един от стълбовете в ЕС  - Хелмут Кол. В нито една от партиите няма фигура, която би могла да оглави едно стабилно и точно правителство, което е необходимо за бъдещето на Европа.

Това е най-сериозната политическа криза в Германия след Втората Световна Война. Немците винаги са намирали сили да превъзмогнат такива кризи. Дай Боже и сега да се стигне до разум, за което призова и президентът на Германия.


Прочети цялата публикация