БНР | 22.11.2017 06:27:38 | 161

Здраве и стил на живот - избрано от печата


Нова такса "солидарност" ще оскъпи водата, извежда в заглавие СЕГА. ВиК мрежата в България се нуждае от колосални инвестиции и поскъпването на водата е неизбежно. С нова такса "солидарност" - по 10 ст. за кубик, държавата ще се опита да попълни част от дефицита от 8 млрд. лв., нужни за справяне със загубите на вода и проблемите със снабдяването. Това ще залегне в изцяло нов тарифен модел, разписан в стратегията за водния сектор. Стратегията се готви в партньорство със Световната банка и ще бъде представена в края на годината, съобщи вчера зам.-министърът на регионалното развитие Малина Крумова по време на форум за ВиК сектора.

Идеята е натрупаните от бъдещата такса средства да се разпределят за инвестиции в региони като Добрич и Разград, където водата и сега струва скъпо, защото се налага да се изпомпва. В новата стратегия са предвидени и тарифи за бедните. Социално слабите българи ще плащат символични сметки, ако ползват до 1.5 кубика вода на човек месечно, съобщи Медиапул. Ако обаче надхвърлят това потребление, те ще трябва да плащат по цените, определени за останалите от енергийния регулатор.

В момента ВиК операторите работят по петгодишни планове за развитие, където са залегнали и по-високи цени до 2020-2021 г. Част от операторите поискаха увеличение с до 50%. За справка - в София през пролетта водата вече бе увеличена с 18%, а ново повишение с 9% се очаква да има още от 1 януари.

Отцепват паркингите до НДК за европредседателството, четем в МОНИТОР. Два паркинга до НДК ще бъдат ползвани само за нуждите на българското председателство на ЕС. Кметът на София Йорданка Фандъкова предлага местата за престои на автомобили на улиците „Баба Неделя“ и „Шандор Петьофи“ за първите шест месеца на другата година, да не бъдат за обществено ползване. Зам.-кметът по транспорт пък Евгени Крусев предлага Центъра за градска мобилност да предостави на доброволците, ангажирани с Председателството, 230 безплатни електронни карти за всички линии на градския транспорт. Картите ще струват на общината над 70 хил. лв. По време на БГ Председателството се очаква София да бъде посетена от над 20 000 делегати, а основната задача на доброволците е да ги ориентира при придвижването им в различните части на града. Решението дали двете предложения ще станат факт е в ръцете на Столичния общински съвет, които ще заседава в четвъртък.

Само 2% от деветокласниците ни могат да решават сложни проблеми в екип, пише СЕГА. 49% от българските деветокласници могат да решават проблеми в сътрудничество от най-ниска степен на сложност, още толкова се справят и със средно трудни задачи, а само 2% решават най-сложни казуси, които изискват високо ниво на сътрудничество и екипна работа. Това показват резултатите от участието на страната ни в новия модул на международното изследване PISA 2015, посветен на оценяване на уменията за 21-ви век, които по принцип се формират при проектобазираното обучение - общуване, управление на конфликти, организиране на екип и т.н. От 51 държави, тествали учениците си дали могат ефективно да участват в дейности за решаване на проблем съвместно с един или няколко партньори, България е на 40-о място с резултат, значително под средния за останалите страни - 444 точки от 1000 възможни, както и на последна позиция сред държавите от ЕС.

Българката в кухнята, българинът да печели и да не реве, установява ТРУД. Според 81% от българите най-важната роля на жената е да се грижи за дома и семейството, а на мъжа – да печели пари. Това показват данни на Евробарометър, събрани през юни 2017 година. България е държавата в целия Европейски съюз, в която най-много хора са съгласни с посочените твърдения. На другия полюс е Швеция, в която само 11% от хората смятат, че мястото на нежния пол е до печката. В целия Европейски съюз 54% смятат, че не това е най-важната роля на жената. За 62% от българите е приемливо мъжете да плачат, което е най-ниският процент в ЕС. Отново на срещуположния полюс е Швеция, където за 99% от анкетираните е приемливо мъжете да плачат.

Всеки втори казанджия крие ракията, за да не плаща акциз, сочи МОНИТОР. За 10-те месеца на годината са задържани над 151 тона високоградусов алкохол и близо 118 тона вино, както и над 18 500 литра бира. Дотук през ноември са задържани над 10 т етилов алкохол и близо 20 000 литра вино. Това показва справка на Агенция „Митници“. Според цифрите в страната има 1500 регистрирани казана, където се изварява ракия за домашно ползване. 60 процента от тях обаче декларират нулева производителност и така си спестяват акциза. Масирана акция на митничарите от началото на есента до момента обаче показала, че всички те работят и дестилират спирт.

За около месец митническите служители са извършили над 100 проверки на регистрирани СМОД (специализирани малки обекти за дестилиране - казани), които целят повишаване на приходите от акциз. Открити са над 30 нарушения, свързани предимно с неподадена справка-декларация за акциз, както и със съхранение на алкохол без акцизни документи в имотите, в който се намират и регистрираните казани. Активните действия на митническите служители, в някои случаи съвместно с другите правоприлагащи органи, ще продължат до края на сезона, в който масово се изварява домашен алкохол от грозде и плодове.


Прочети цялата публикация