БНР | 24.11.2017 13:04:14 | 254

Д-р Мими Виткова: Може да си останем в областта на здравеопазването извън Европа


Констатираните проблеми говорят за много сериозно подценяване на острите проблеми на здравеопазването у нас. Това заяви в интервю за предаването ни "Хоризонт за вас" бившият здравен министър д-р Мими Виткова в коментар на заключенията от доклада на Европейската комисия (ЕК), посветен на състоянието на здравните системи на страните в ЕС, който беше представен в четвъртък.

Според него България има най-големият брой хоспитализации на хиляда души население в Европейския съюз, както и най-голямо доплащане от страна на пациентите.

Голяма част от изводите от него, сред които колко процента от смъртните случай са могли да бъдат предотвратени или най-честите причини за тях, са повторение на тези, заложени в доклад на Световната здравна организация (СЗО). 
Част от показателите не се дължат единствено и само на здравеопазването, подчерта д-р Виткова, според която най-тревожно е подценяването на някои макропоказатели като този, че най-голям дял от плащанията за здравеопазване се дължи на българските пациенти. 
Това прави непосилно за най-болните хора в страната тяхното лечение -  от общите разходи за здравеопазване, ние сме с 48% на гърба на  пациента, добави бившият здравен министър, според когото публичните разходи за здравеопазване трябва да бъдат увеличени, както и броят на хоспитализациите. 
Защо не знаем, когато отидем на лекар, за какво трябва да плащаме и за какво не бива? Защо я няма държавата, когато се взимат безумни пари от пациентите и то най-вече в частните болници, и то никой да не контролира това? Няма ли най-сетне да знаем какво покрива клиничната пътека? - това са много тежки деформации и ако наистина държавата чрез управляващите парии не се намесят, за да се създаде регулация, а  не излишна администрация, то ние просто ще си бъдем в областта на здравеопазването извън Европа, подчерта още д-р Мими Виткова. 
Ние алармираме постоянно за всички тези констатации, които за поредна година ги е казала и Европа, и СЗО, добави в коментар по темата в ефира на "Хоризонт" Иван Димитров - председател на Федерация "Български пациентски форум": 

От много години се опитваме да обясним, че България е страната с най-много смъртни случаи от крадиологичен проблем. Обясняваме, че е 10 пъти по-смъртоносно, отколкото онкологията, като  предлагахме различни модели как това да се случи - говорихме за превенция, както и за всичките неща, които съществуват в Европа и които не е нужно да ги измисляме, но страшната и трагична истина е наистина, че няма политическа воля, независимо кой е на власт и как се казва.
Това, че идва даден министър на дадена партия или на дадена коалиция със своето мандатно мислене, че ще оправи нещата -  повярвайте, но вече над 20 години ние всички така сме оправени, че виждаме, че сме на последно място дори и по продължителност на живот. За съжаление, ние сме освен най-бедната нация в Европейския съюз, сме и най-болната нация, подчерта Иван Димитров от пациентските организации.Подробности, както и цялото интервю, можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация