БНР | 24.11.2017 15:30:43 | 175

Леденото приключение продължава: 26-ата Българска полярна експедиция, сезон 29017 / 2018


Някак неусетно се изниза четвърт век! И ето, българските полярници за пореден път поемат към Ледения континент, за да осъществят новите задачи. Обикновено преди заминаването си те провеждат обичайния тренировъчен лагер в учебно-научната база на Софийския университет в местността Гюлечица в Рила. Изкачват връх Мальовица. За участниците в предходни експедиции – позната подготовка. Но тъй като всяка година се включват и нови изследователи, за тях дори това рилско пътешествие е изпълнено с емоции, очаквания и нетърпение да стъпят на Антарктида.
Първата група от 9 участници отпътува на 15 ноември 2017 година. Как се работи и оцелява на хиляди километри от дома, при съвсем различни климатични условия, като се следва строго зададен план, за да върви всичко в ритъм? Антарктида е великолепен събирателен образ на човечеството и неговата история, съхранена в ледените пластове, на настоящото ни отношение към природата и очертаването на общото ни бъдеще.
Проф. Христо Пимпирев е ръководител на ежегодните национални научни експедиции до Антарктика и председател-учредител на Българския антарктически институт. Изтъкнатият наш изследовател е доайен на българската антарктическа програма, участник в Първата национална антарктическа експедиция през сезон 1987/88. Младият учен Дочо Дочев вече познава предизвикателствата от работата на Ледения континент, докато за Милка Елшишка, която се включва като биолог, първата среща с Антарктида предстои.
За задачите на 26-ата Българска полярна експедиция разказват проф. Христо Пимпирев, Милка Елшишка и Дочо Дочев.



Прочети цялата публикация