БНР | 25.11.2017 07:42:37 | 216

Гюнтер Ферхойген: ЕС трябва да се подготви за реалност с не толкова стабилна Германия



Европейският съюз трябва да се подготви за новите реалности, в които Германия не е толкова стабилна, заяви в специално интервю за "Събота 150" и програма "Хоризонт" бившият заместник - председател на Европейската комисия и еврокомисар по разширяването Гюнтер Ферхойген. Неотдавна той предупреди, че на Европа й предстоят много трудни времена, а сега обеляза, че кризата в страната с най-силната икономика в съюза допълнително усложнява ситуацията. 


Опасявам се, че вече кризата в Германия се отразява върху Европейския съюз. В страната в момента има служебно правителство и от законова гледна точка то може да изпълнява ангажиментите си към съюза. От политическа гледна точка обаче това не е така. Без Германия изключително важни въпроси като следващата многогодишна финансова рамка и монетарния съюз няма да могат да бъдат доведени до край. Именно затова има две много важни неща. Първото, естествено е да имаме правителство в Германия. Това обаче не е достатъчно. На нас ни е необходимо германско правителство, което съвсем ясно разбира предизвикателствата пред Европейския съюз. В Бундестага имаме партии, които са с изключително негативно отношение към европейските проблеми. Не говоря само за крайните парти в ляво и дясно, а и дори за либералите. Изненадващо е да го кажа, но е така. Ние се нуждаем от проевропейско правителство. То трябва да е готово да възобнови германо-френския двигател, който движи напред Европейския съюз. Без този двигател целият процес ще спре.

Каква е Вашата прогноза за бъдещото управление на Германия?


Не бих се ангажирал с прогноза. Всичко е възможно. Може да се стигне до кабинет на малциноството, до нови избори ли до т.нар. голяма коалиция. Тя обаче би се сформирала при различни условия, а не каквито бяха досега.

Кой е най-добрият изход?

Няма добър изход. Имаме избор само между лоши варианти. Разбира се, най-добрият изход е стабилно правителство, което не просто е избрано от хората, а и има тяхната подкрепа. Аз обаче не виждам такъв вариант. Опитът на социалдемократите сочи, че коалиция с християндемократите е много трудна. Много ще е трудно за социалдемократите да направят за трети път подобна коалиция. Другият вариант за широка коалиция - т.нар. "Ямайка", вече се провали. Честно казано, моят извод е, че нашите съседи, приятели и партньори не само в Европа, но и в света, трябва да са подготвени, че оттук нататък Германия ще бъде по-малко стабилна и по-малко предвидима, отколкото всички сме свикнали.

Смятате ли, че страните от Западните Балкани имат по-големи шансове за присъединяване към Европейския съюз заради Брекзит?

Отново ще определя ситуацията като "разочароваща". Тук обаче имаме ясна отговорност - Великобритания реши да напусне Европейския съюз, а не обратното. Подготовката на Великобритания за преговорите е много слаба и аз сериозно се опасявам, че ще имаме доста "твърдо кацане" или казано по друг начин - до сделка няма да се стигне. Има и един позитивен елемент в цялата ситуация. Опитът, който трупаме с Брекзит в момента, е такъв, че повече никога друга държава няма да си го причини.

Цялото интервю на Марта Младенова чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация