БНР | 28.11.2017 07:54:29 | 110

Атанас Славов: Имаме проблем в отношението при ясна позиция на обществото по даден въпрос


Днес ще се проведе дискусия на тема "Референдум, идентичност и гражданско общество". Повод за нея дава книгата на Атанас Славов "Гражданското участие в конституционната демокрация". В предаването "Преди всички" Славов каза, че когато има проблеми при референдумите, обикновено са нарушени основни принципи:

Първо трябва да кажем, че България не е уникална в своята употреба на гражданската демокрация, в т. ч. на референдумите. Важно е да знаем, че за да имаме добро ниво на пряка демокрация, трябва общото демократично развитие на страната също да е на относително високи нива. Това означава, че каквито е референдуми да има и граждански инициативи, те трябва да са съобразни на първи място с конституционните принципи, правовата държава, разделението на властите, правата на човека. А всъщност когато имаме проблеми с едни или други референдуми, както в България, така и в различни други европейски страни, това е именно поради нарушаване на някой от тези принципи. В случая референдумът в Каталуния е показателен за това как не бива да се правят референдуми, тъй като беше нарушен важен конституционен принцип в Испания. От друга страна шотландският референдум или Брекзит, колкото и да не ни харесва Брекзит, беше направен по процедура, която спазваше всички конституционни принципи.

Славов коментира дали не е по-добре пъврто да се чуе гласът на хората по отношение на някакво законодатекство, отколкото да се хората да познават добре законите като предварително условие:

Гласът на хората е важен, гласът на хората трябва да бъде чуван, както по конкретни законопроекти, които ще се изменят, така и по общи политически въпроси. В случая когато говорим за законодателството за прякото участие на гражданите, има висока степен на съгласие в експертната общност как трябва да се измени това законодателство, че да съдейства, да допринася за участието на гражданите. От друга страна самите граждански организации също са поставяли на дневен ред дадени въпроси. Тъй че аз не мога да приоритизирам тук кое първо, кое е второ, по-скоро самият процес на законодателстване трябва да е много по-отворен към различните форми на гражданско участие, Трябва и народните представители, и институциите, когато разработват инструменти, да се вслушват в този глас.

Според Атанас Славов идеята за намаляване на партийните субсидии на формациите извън парламента е елиминиране на конкуренцията

Това очевидно е много изкривено ехо от гласа на гражданите, което чуват депутатите. Да, имаше решение на референдум, да, това решение не е пряко задължително, но основните политически сили все пак декларираха, че в някаква степен ще се съобразят с това решение. Това, което е подготвено в Закона за бюджета, не бих го нарекъл съобразяване, а точно обратното, в някакъв смисъл елиминиране на възможностите за политическа конкуренция. Защото тези, които са вътре, имат достъп до всички права и привилегии., а тези, които са отвън, имат много малък шанс изобщо някога да получат достъп до субсидии и т. н.

Славов каза, че у нас има проблем в отношението при ясна позиция на обществото по даден въпрос: 

Факт е обаче, че имаме проблем в отношението на ясно изразени позиции на гражданското общество. Само да припомним предишния референдум за електронното гласуване. Аз не виждам достатъчно смели стъпки за въвеждаме на електронно гласуване, напротив за мен този процес по-скоро е спрял. 


Прочети цялата публикация