БНР | 28.11.2017 14:00:20 | 296

Пътеводител на фестивалния стопаджия: 27 епизод - Стара Загора - Фестивал на оперното и балетно изкуство



Започна фестивалът на оперното и балетно изкуство в Стара Загора. Преди 50 години е първото му издание като декемврийски музикални вечери, които след това приемат днешното наименование. Това беше събитието, на което гостуваха всички български оперни театри и представяха най-новите си продукции. Идваха и състави от чужбина. Имаше години, когато старозагорската публика имаше възможност да чуе най-големите ни оперни певци, да види прекрасни балетни постановки и оперетни спектакли.

Тази година юбилеят беше отбелязан и с изложба, представяща програми от предишни издания, снимки и сценични аксесоари, както и костюми от различни постановки. Приятно беше да видиш зрители, които се снимат пред костюма, който Николай Гяуров е обличал по време на гостуването си за операта „Симон Боканегра” на Верди, или пред великолепната рокля на императрица Сиси, която малко след това видяха и на сцената.  

Първата фестивална вечер на 27 ноември беше запазена за домакините, които осъществиха българската премиера на неоромантичната опера от Роланд Баумгартнер „Сиси - душата на императрицата“. Постановката е осъществена от международен екип - режисьор Огнян Драганов, сценография и костюми Гендони, хореография - Йоанна Влагули, диригент Андрия Павлич. Спектакълът донесе много настроение и красота за публиката. Декорите отвеждаха на различни места във Виена, в Унгария, Лондон, Корфу. Костюмите бяха пищни и великолепни и препращаха към висшето общество от края на 19 в. Много ефектна беше хореографията на отделните балетни сцени, които пресъздаваха военни конфликти, унгарски танц, сиртаки и разбира се виенски валс. Самата опера разказва живота на императрицата, през погледа на нейната душа, тъй като действието започва с убийството на Сиси по време на разходка в Женева. Ретроспекцията ни пренася на отделни места, на които тя е била, като ненатрапчиво се акцентира върху огромното влияние, което тя има върху процесите и проблемите от втората половина на 19 в. Музиката на австрийския композитор Роланд Баумгартнер запленява с няколко красиви теми - на любовта между Елизабет (Сиси) и Франц Йозеф, темата на детските спомени, както и на самата Императрица. В ролята на Сиси се представи Емилия Иванова, която за моя огромна радост след десетгодишно отсъствие отново се яви на родна сцена - впечатляващо елегантна и изискана, стилна във вокалните си задачи. Достойни партньори й бяха Валери Турманов като Франц Йозеф, Емилия Джурова - сестра й Нене, Александър Баранов - граф Андраши, Теодор Петков - Бей Мидълтън, на които композиторът беше отредил малки, но много ефектни включвания в сценичните приключения на главната героиня. Раздвижена и с различни сценични задачи беше ролята на хора. Явно диригентът Андрия Павлич добре познава музиката на Баумгартнер, тъй като в предишни години е дирижирал и друга негова творба и умело водеше състава на театъра, като подчертаваше хитовите моменти в партитурата.

В рамките на фестивала Старозагорската опера ще представи и новата си постановка на „Лебедово езеро”, като за главните роли пристигат Татяна Ткаченко и Иван Оскормин - солисти на Мариинския театър.

Програмата на фестивала продължава до 9 декември, а сред гостуващите състави са Варненската опера с „Норма” на Белини, софийският музикален театър с „Бягство”, две вечери са посветени на Монтеверди. Белградската нова опера ще играе „Орфей”, а „Моцартовите празници” в Правец ще представят музикално-сценичен спектакъл с негова музика. В съвместната продукция националната музикална академия „Панчо Владигеров” в София и частният музикален университет във Виена ще изпълнят „Алчина” на Хендел. Очаква се и танцов спектакъл от университета в Южна Флорида. Финалната вечер на 9 декември ще обедини софийската филхармония, националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов” и хора на Старозагорската опера за 9-та симфония на Бетовен - концерт посветен на българското председателство. Подробната програма може да откриете тук, както и в звуковия файл в разговора с Огнян Драганов, директор на Старозагорската опера.







Прочети цялата публикация