БНР | 04.12.2017 11:20:48 | 133

Проф. Милко Гетов: Отдавна предлагаме мерки за ограничаване на паралелния износ на лекарства





Проф. Илко Гетов, председател на Фармацевтичния съюз, коментира в "12+3" проблема с паралелния износ на лекарства.

Още от 2913-а настояваме за мерки за ограничаване на паралелния износ. Това е легална практика, но тази паралелна търговия би трябвало да се реализира, ако има достатъчно лекарства за българските пациенти. Каквото остане, може да бъде изнесено за други държави, обясни проф. Гетов.

Имаше опит да се регламентира паралелният износ, но след решение на КС от 2015-а вече всеки може да прави каквото си иска.

На практика това са лекарства, които вероятно са били изписани на нуждаещи се български граждани, а после са били изкупени обратно. Изнасят се предимно онкологични лекарства, за лечение на ревматоиден артрит, астма, биологични лекарства, които са много скъпи сами по себе си. Те могат да бъдат изнесени на двойна, тройна и даже на още по-висока цена, обясни проф. Илко Гетов.

Трета поредна година НЗОК има твърде голям разгоход на лекарства, наимоверно висок на фона на намаляване на населението. Няма причини за 150 милиона преразход, подчерта проф. Гетов.

Боряна Маринкова, изпълнителен директор на Асоциацията на паралелния износ на лекарства, добави по темата:

Алармираме от години, че има нерегламентирани практики. В законната търговия има проследяване на всяко ниво, дори от аптека към пациент. Но тя може да бъде надградена с наше предложение от 2014-а година - онлайн система не само за анализираща, но и за предиктивна информация.

Паралелният износ е законен. При това, на което сме свидетели, става дума за кражба на лекарства. Това не е паралелен внос и износ. Само излишните количества могат да бъдат изнесени. Необходими са спешни промени, с които тези проблеми да бъдат криминализирани, каза Маринкова.

Целите интервюта чуйте в звуковия файл.

 

Прочети цялата публикация