БНР | 04.12.2017 14:52:12 | 382

Димитър Димитров: В цял свят има отдръпване от гласуването по интернет


Може ли експертите по изборни системи да излязат срещу партийния елит? Може ли да бъде променено взетото политическо решение за дистанционно електронно гласуване, съобразявайки се с рисковете пред него?

Тези въпроси бяха поставени на шестата национална конференция по изборни системи.

Проф.  Димитър Димитров, политолог и специалист по изборни системи, коментира темата в предаването "Нещо повече".

И сега съществува възможност да си изберете независим кандидат, но това се случва рядко. Преференцията не е нищо друго, освен е мажоритарен избор. Но избраните с преференция кандидати обикновено се наказват, отбеляза политологът.

Надявам се участниците в конференцията да се обединят около мнението, че рисковете на гласуването по интернет са много повече от предимствата. Много по-дълъг е списъкът на страните, които са се отказали, след като са изпробвали електронно гласуване, отколкото на онези, които тепърва виждат предимства. Всички по-скоро се вълнуват от опасностите, отколкото от евентуалните ползи. Германия и Холандия просто забраниха това да се прави. Работи се на хартия. Смисълът на гласуването е да имаме доверие в тези, които ще ни управляват. Трябва да бъде възможно вторично да се проконтролират бюлетините. А това е възможно само, когато са на хартия. Иначе средният избирател няма да е в състояние да проконтролира своето гласуване, обясни проф. Димитров.

Той добави, че гласуването по интернет превръща електронната кутия в непробиваема база данни, но тя може лесно да бъде изопачена.

Проф. Димитров даде пример с намесата на Русия в американските избори. Подобни проблеми са възникнавли в Словакия и Испания.

В целия свят има отдръпване от гласуването по интернет, реално не могат да бъдат легитимирани изборни резултати от този тип, подчерта политологът.

Още мнения на експерти чуйте в репортажа на Таня Милушева.

Прочети цялата публикация