БНР | 06.12.2017 12:08:26 | 478

Д-р Неделчо Тотев: Не се плашим от проверки


Д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници в България коментира в ефира на "Хоризонт"  темата за проверките на лечебните заведения за разкриване на практики за източване на Здравната каса чрез неизгодни договори, като изтъкна, че в здравеопазването проверки винаги е имало и ще продължава да има. Ние не се плашим от проверки, всъщност това е част от играта,  отбеляза Неделчо Тотев. Според него обаче в настоящите проверки има и аспект, който е притеснителен: Защото се създава едно мнение във всички хора, в населението, че наистина това са едни престъпни организации  - всички болници, които които непрекъснато крадат, без това да означава и другото - че не се краде е в сектора. Но нали разбирате  - когато се афишира нещо и се изкажат едни становища, че ще се разкриват големи престъпления, вече гова е все едно, че вече се е случило. И това ни притеснява нас, защото образът на българския лекар е сатанизиран, а сега остава цялата общественост дава въстане срещу това, че продължава да се краде и това да е основната причина за срива в системата. Не мисля че е вярно

Проверки се правят постоянно, подчерта д-р Тотев, като обясни, че сега обаче те ще са участието на органите на следствието. Според него в основата на финансовия колапс, в който се изпаднели някои болници и незаплащането на т.нар. "надлимитни дейности":

Миналата седмица си имахме рутинните проверки от Здравната каса заради надлимитната дейност, която пак не беше платена. Така че във всички болници, които реализират надлимитна дейност, рутинно Касата и идва и проверява тази дейност и цялата дейност всъщност и преценява дали това е извършено съобразно правилата на клиничните пътеки и изобщо по правилата за добра медицинска практика. Има и медицински одити, но те са по сигнал....Сега преди два месеца мисля, че започна тази проверка, която въпросна проверка сега вече се афишира, тя беше по линия на следствените служби. Защото от Следствието се обаждаха по болниците, за да изискват всички договори, които болниците имат за външни изпълнители и контрагенти. Ние дадохме списъците с всички външни договори, които имат болниците - било със специалисти, с лаборатории и т.н.

Тези проверки ги е имало винаги, пак повтарям, но те са с определена цел  - сега, ако са поставени други изисквания, други критерии има за тези проверки и за други неща се проверява, може би може би имат основания, но мен това ме притеснява, подчерта още Неделчо Тотев  и допълни:

Аз мисля, че е по-правилно да си минат тези проверки  - има право министерството да проверява всичко, това му е работата в крайна сметка и когато вече има резултати, тогава вече да се афишира.  Всичко друго е:  разлайваме кучетата и юруш сега дайте ще хващаме големите крадци. Не се работи така.

Тръгне ли човек да търси кирливи ризи, винаги ще ги намери. Лов на вещици е имало и винаги ще има  - не казвам, че това ще бъде нещо подобно, но когато тръгнеш целенасочено да проверяваш с цел да откриеш нещо, което си заложил, може би ще намериш начин да го откриеш.

Андрей Марков, председател на Българската болнична асоциация, който също коментира темата, отбеляза, че и в здравеопазването, както и в другите обществени сфери у нас, през годините има повторение на лоши практики, контролът е недостатъчен и проблемите, които са се натрупали, сега избухват:

Според мен трябва да търсим корените за проблемите, за да можем да отстраняваме последствията от това, което се случва в системата. В момента имаме, както казваме в нашата система, симптоми на нещо, което става. Тези симптоми са отдавна известни и според мен тази бомба е заложена и в предишни периоди на управление, на предишни управляващи -  няма значение кои са и какви са били те, дълго са натрупвани грешки в практиката ни и то не само здравната система. Според мен това е национален проблем, свързан с начина на контрол на каквито и да е дейности, на каквито и да е системи  - в случая, в момента, наред е здравеопазването.

Прав е доктор Тотев да представи по този начин визията на общинските болници, както и на всички останали, защото те са еднакви, а именно  - на лекарите не бива да се гледа по начин, по който да внушаваме недоверие към тяхната практика и към тяхното работно място. Какви са болниците? Защото ние без болници и без лекари не можем и няма да можем да съществуваме. 


Просто трябва да си свършим работата, така че да не се случват лошите практики в тази система, подчерта Марков:

Както казахме бомбата заложена с надлимитните дейности, която в момента избухва. Виждаме, че в момента всички търсим начини как да спасим болници, които на практика не са си получили парите, които са изработили надлимитните дейности и сега казваме: "Дайте да им дадем пари, защото те иначе биха фалирали".

 Всъщност всички ние признаваме, че надлимитната дейност е нещо, което е изработено и което, ако не бъде заплатено, докарва болниците до фалити и до състояние, в което напрежението в тях, свързано с фронта на тази дейност - фронтът  е лекаря с пациента срещу него, води до ескалация, води и до насилие над лекари, води до ликвидация на болници или невъзможност да се плащат заплатите, води до проверките, които целят да открият проблемите в момента, и които ние винаги сме имали.

 Но ако си вършим работата така както трябва постоянно, няма да се налага да правим тези кампанийни програми и няма да изненадваме никого, защото според мен ръководството на Министерството на здравеопазването е жестоко изненадано от това какво намират като финансовата ситуация, обобщи Марков. Той подчерта, че системни проблеми има във всички сектори, необходим е държавнически подход към тях и  не бива да се преекспонират проблемите в здравния сектор, но трябва да се решават по същество.  Повече по темата чуйте от звуковия файл. 

Прочети цялата публикация