БНР | 06.12.2017 12:11:51 | 109

М. Юмер: Посещението на Ердоган в Гърция е историческо


Посещението на турския президент в Гърция на 7 и 8 декември е историческо и се случва за първи път от 65 години, коментира в ефира на „Хоризонт“ журналистът Мехмед Юмер от сайта „Обзор нюз“.

Според него все още е няма достатъчно информация за това какви въпроси ще бъдат обсъдени от двамата президенти Ердоган и Павлопулос:

Външният министър на Гърция даде някои насоки, но неговите изявления по-скоро бяха по посока на това – трябва да се заложи на двустранните отношения. Те да се развиват вече в по-нормален стил и с нормален тон на диалога. Той изрази своето огромно задоволство, че един милион турски туристи предпочитат Гърция и гръцките курорти.

От друга страна, има все още неясноти как точно ще протече частта от визитата в Комотини, където се очаква Ердоган да участва в петъчна молитва с местни мюсюлмани, както и как турският президент ще се обърне към тези гръцки граждани, допълни анализаторът.

Между двете държави все още съществува „един горещ картоф“ – и това е кипърският проблем, смята Юмер и според него е важно дали този проблем ще бъде поставен на масата за преговори и под какъв предлог:

Според мен най-ключовият въпрос, за който президентът Ердоган ще настоява, ще бъдат тези осем генерали и офицери, които в нощта на опита за преврат миналата година на 15-ти юли избягаха в Гърция и още гръцката страна не ги връща в Турция.

Вземайки повод от думите на турския президент в нощта на преврата, когато той определи неуспешния пуч като „дар от Бога“, Юмер заяви, че сега „Ердоган се нуждае от една животворна целувка от съдбата“, защо икономиката в страната се влошава и вътрешната пропаганда за заговора на гюленистите измества този проблем от обществения дневен ред, а „рисуването на образа на външния враг работи за консервативно-ислямисткия електорат“ на турския държавен глава.

Сега най-силният коз би бил, ако, да речем,някакъв набеден за замесен в опита за метеж бъде върнат в Турция. Вие си спомняте, че трима български граждани преди няколко седмици бяха задържани за трафик на хора. Те трябва да бъдат разследвани.  Но от друга страна, е лошо – това да се забъркваш с гюленисти и да си подпомагал опита за метеж – да си подпомагал такива хора – в Турция просто това е най-лошото, което може да ти си случи.

За целите на вътрешната пропаганда на Ердоган е „много е важно в момента отнякъде да дойде точно такъв офицер“, подчерта журналистът и припомни за такива случаи на отвлечени от Малайзия и от Пакистан и доведени в Турция учители, които са работили в училищата, създадени или подпомагани от проповедника Фетхуллах Гюлен.

В заключение анализаторът припомни и за най-големия корупционен скандал в историята републиканска Турция от 2013 година, когато министър-председател е Ердоган. По време на този скандал 4-ма министри от кабинета подават оставки. Тогава в схемата участва и турският бизнесмен от ирански произход Реза Зараб, който днес е сключил сделка с американското правосъдие и прави пълни разкрития за аферата:

Тази схема сигурно ще урони много силно имиджа на Турция, защото е „пробивано“ ембаргото (бел. на ред. срещу Иран) много дълги години и то на най-високо ниво. Защото този бизнесмен на два пъти вече споменава името на президента.

Юмер не очаква скандалът с ембаргото да доведе до оставка на Ердоган, но евентуално налагане на солидни глоби на замесените банки може да доведе до силни трусове за турската икономика.

Пълният запис на интервюто с журналиста Мехмед Юмер можете да чуете от звуковия файл.


Прочети цялата публикация