БНР | 09.12.2017 08:24:16 | 288

П. Хогууд: Все още има много активна група привърженици на твърдия Брекзит в Консервативната партия, която ще саботира Тереза Мей


Смятам, че всички във Великобритания, с изключение на най-големите привърженици на твърдия Брекзит, приемат с облекчение, че сделка бе постигната, отбеляза  в ефира на предаването "Събота 150" Патриша Хогууд, преподавател по европейска политика в Уестминстърския университет в Лондон, в коментар за постигнатото в петък споразумение с ЕК, което отключва вратата на Великобритания за втората фаза на преговори за излизане от Еврообщността:
Мисля, че като цяло ние сме малко изненадани, защото позициите, на които стояха отделните фракции бяха трудно съвместими, но в крайна сметка гледаме с облекчение, че можем да преминем към следващата фаза на преговори, допълни Хогууд. Тя тълкува изтъкването на заслугите на британския премиер Тереза Мей за успеха на преговорите като опит да бъде подкрепен кабинетът и, пред който има немалко предизвикателства:
Европейските лидери са съгласни с Майкъл Гоув (британският министърът на околната среда - бел. ред.), че това е личен успех за Тереза Мей. Председателят на Европейския съвет  Доналд Туск отдаде изцяло заслугата на нея. Ирландският премиер Лео Варадкар бе много ласкателен към нея, говорейки за бъдещите отношения. Но мисля, че те преувеличават ролята на  Мей в преговорите. Едва наскоро тя прояви засилен интерес към тях,защото до скоро бе поверила всичко за преговорите на министъра за Брекзит Дейвид Дейвис. Причината за изтъкването на заслугите й е подкрепа за едно много слабо правителство. Това може би беше най-голямата криза, която кабинетът на Тереза Мей преживява след свиканите предсрочни избори с надежда да укрепи мнозинството си в парламента.

Мисля, че й предстоят две много тежки седмици. Причината европейските лидери да хвалят Тереза Мей за постигнатия пробив е, че алтернативата е много по-лоша. Те осъзнават, че твърдолинейни елементи като Борис Джонсън, могат да бъдат избрани като нейни заместници, ако тя се провали. В случай, че хора като Борис Джонсън оглавят Консервативната партия, тогава е много реална опасността Великобритания да напусне ЕС без сделка, а от това никой не печели.



Патриша Хогууд коментира още, че при преминаването към втората фаза на преговори за Брекзит проблеми, за чието решаване все още няма яснота ще се откроят, а противоречията в британската Консерватевна партия ще станат по-остри:Не смятам, че проблемите ще се задълбочат, по-скоро ще станат по-явни. Бих казала, че те (критиците на договореностите с ЕС от първата фаза - бел. ред.) са прави като казват, че нищо не е решено, просто продължава да се поддържа жив процесът на преговори. Мисля, че всички в Европа, в  правителството, в цялата Консервативната партия и опозицията ясно си дават сметка колко крехка е ситуацията. Преди това ме попитахте, дали Тереза Мей е спасена. Не, не е. Защото все още има много активна група привърженици на твърдия Брекзит в Консервативната партия, която ще саботира Мей, а опозиционната Лейбъристка  партия ще се опитва да използва слабостите на премиера в резултат на сделката. Така че ни очакват бурни седмици в британския политически живот. 
По един от казусите, произтичащи от Брекзит, свързан със сверноирландската граница,  Хогууд коментира, че  е много трудно да се каже как ще бъде решен този проблем. По повод на оповестената вчера договорка, според която Великобритания се е съгласила да търси вариант, за да избегне налагането на "твърда граница" с Ирландия, тя посочи:Тук става дума за чисто езикови конструкции. Това е просто използване на двусмислени думи, които имат скрито значение. Всеки знае, че когато се опитаме да преведем тези думи в политическата реалност ще имаме проблеми, защото наистина как ще бъдеш извън общия пазар и Митническия съюз и няма да имаш твърда граница? Става дума за отделянето на законовата позиция за членството в общия пазар от функционалната позиция за дейността в общия пазар. Това, което се казва е, че ние няма повече да бъдем членове на общия пазар и митническия съюз, но ще можем да приближим практиките си с тези в общия пазар. От функционална гледна точка ние продължаваме да оперираме в общия пазар. Мнозина изтъкнаха, че така наречените регулативни изменения не са достатъчни, за да няма граница. И това са трудностите, пред които сега са изправени преговарящите. 
Цялото интервю на кореспондента на БНР в Лондон Веселин Паунов с Патриша Хогууд може да чуете от звуковия файл. 

Прочети цялата публикация