БНР | 09.12.2017 12:39:32 | 818

Невена Мандаджиева: САЩ се компрометираха в очите на арабския свят като независим посредник


Политологът Невена Мандаджиева коментира в интервю за предаването „Събота 150“ по  "Хоризонт" какво мотивира президентът на Съединените щати Доналд Тръмп да предприеме стъпката по признаването на Йерусалим за столица на Израел точно сега и как тя ще повлияе върху американската роля в бъдещия преговорен процес между Израел и Палестина.

Според Мандаджиева този акт на Вашингтон е спасителен пояс с идването на края на календарна година, през която американският президент е срещнал много препятствия пред изпълнението на своите предизборни обещания. Сред емблематичните примери за провали анализаторната отбеляза здравната реформа и забраната за граждани на някой мюсюлмански държави да влизат в САЩ, както и трудното позициониране на американския президент на международната сцена.

В крайна сметка предизборната платформа на Тръмп започна да изглежда като пясъчна кула, която се срива малко по малко, обобщава Мандаджиева и допълва, че с решението за признаване на Йерусалим за израелска столица американският държавен глава се е опитал да консолидира поне твърдия си електорат, който по дефиниция подкрепя този ход.

Коментаторката прогнозира, че физическото преместване на посолството ще отнеме толкова много време, че е напълно възможно Тръмп вече да не бъда президент в края на този процес.

Мандаджиева припомни, че с решението си САЩ нарушават международни норми и решения по този въпрос, включително и на Организацията на обединените нации. Последната резолюция на Съвета за сигурност, приета от 14 негови страни-членки, за която Съединените Щати гласуваха с „въздържал се“ и не поставиха вето, е от декември миналата година. В документа се подчертава, че няма да бъдат признати никакви промени в очертаните от 1967 година параметри, включително и по отношение на Йерусалим, освен ако няма съгласие по тях, постигнато в преговорния процес, подчерта Мандаджиева.

Освен това според нея САЩ са се поставили в международна изолация, включително и от свои традиционни партньори, които веднага са изразили несъгласието си. Не на последно място резултатът от предприетата стъпка от президента Тръмп е, че САЩ се лишават от лидерската си роля в региона на Близкия изток и ще пострадат дори и отношенията им с техните съюзници в арабския свят, които осъждат това решение, а ще се загуби и подкрепата на умерените лидери в региона и ще се предизвика ескалация на екстремистки действия, допълва Мандаджива.

Тя допуска, че в много краткосрочен план това може и да е добро решение, но само лично за Тръмп – не и за Съединените щати като цяло и прогнозира, че това още повече ще задълбочи пропастта между президента и американската нация, която очаква той да защитава нейния, а не собствения си личен интерес.

Има естествено група мощни донори на Републиканската партия и лично на американския президент, на които това решение се хареса безспорно, като същото се отнася и за крайно консервативното крило на самата партия. В същото време обаче по отношение на голяма част от електората това не е въпрос, който ще му спечели нови поддръжници или ще привлече обратно онези, които вече се разочароваха от него. По въпроса с общността на американските евреи, които той очевидно би очаквал да спечели на своя страна, се оказа, че те също не са единни в оценката си – част от тях, разбира се, смятат обявеното преместване на посолството в Йерусалим за навременно и справедливо решение, но други организации изразиха страховете си от неизбежното напрежение в региона на Близкия изток, от терористични атаки и от превръщането на мирния процес в илюзия, в невъзможен и от поставянето на Съединените щати и Израел в международна изолация.

В този контекст ще бъде почти невъзможно за знакови фигури от региона на Близкия Изток като йорданския крал Абдула, египетския лидер Ал Сиси и палестинския президент Махмуд Абас да застанат зад каквито и да било инициативи за мирни преговори, предложени от страната на САЩ, и ще даде храна на екстремистите и от двете страни, прогнозира Мандаджиева и обобщи:

Този ход някак си успя да умножи на квадрат всички и сега съществуващи негативи в така наречения близкоизточен мирен процес и в същото време да не допринесе за нито един резултат, който да промени баланса в позитивна посока.

Обективността изисква да се отбележи, че Тръмп не използва в изказването си официалната терминология на държавата Израел – за Йерусалим като за единен и неделим град, столица на Израел, допълва Мандадживеа:

Това по принцип оставя отворена вратата за разделяне на столицата между двете спорещи страни. Но поставянето на условията към Израел трябваше да бъде много по-експлицитно и да бъде предмет най-вече на предварителни разговори и уговорки с Нетаняху. А начинът, по който беше обявена новината, направи практически безсмислено очакването този политически жест от страна на САЩ да бъде използван като инструмент във възможна сделка, в която да бъдат удовлетворени поне частично претенциите и на другата страна.

Ето защо тя заключи анализа си с извода, че САЩ се компрометираха в очите на Арабския свят като независим посредник и решаването на израело-палестинския въпрос никога не е изглеждало толкова илюзорно:

От теоретическа възможност то се превърна само за няколко часа в политическа химера. Нещо повече, този едностранен акт, не само че ще замрази мирните преговори, но е възможно и да отвори други незараснали рани в региона на Близкия Изток.

Записът на интервюто с Невена Мандаджиева можете да чуете от звуковия файл.


Прочети цялата публикация