БНР | 13.12.2017 06:35:24 | 264

Все по-сериозен става проблемът с липсата на медицински сестри у нас


Проблемът с липсата на медицински сестри във Велико Търново е доста сериозен. В района работят 760 медицински сестри, като само половината от тях са на възраст до 55 години, 212 са над 60 години. Пенсионираните медицински сестри спасяват болниците, тъй като трябва да отговарят на определени критерии за кадрите, които НЗОК изисква, споделят специалистите там.

В МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ – Велико Търново има свободни 40 места за медицински сестри. 290 са те в най-голямото лечебно заведение в областта, като 15 от сестрите са пенсионерки, други 15 са в предпенсионна възраст. В някои от отделенията положението е критично, а средната заплата е 550 лева, каза главната медицинска сестра на болницата Йорданка Минекова.

Медицинските сестри в момента са под 25 хиляди при 55 хиляди преди около 15 години. Много от тях не само емигрират в чужбина, но и напускат професията, каза в „Преди всички“ проф.д-р Станка Маркова - почетен председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, тя обясни:

Защото първият удар беше върху сестрите. От няколко години насам това явление се наблюдава е сред лекарите. Тези, които отиват на Запад, споделят първо какво уважение има към медицинската сестра.

Проф. Маркова посочи някои от проблемите, довели до кризата с недостига на медицински сестри в лечебните заведения у нас:

Условията на труд, пренатоварването, мизерното възнаграждение, презрителното понякога отношение ги отблъсква и много от тях не заминават в чужбина, но напускат професията. Първият проблем е възнаграждението, което е унизително ниско. В някои болници сестрите получават по 494 лева заплата, а в много голяма друга част от болниците получават 620 лева заплата. Единственото, което ги спасява е или да работят на две места, или ги спасява клас прослужено време, което малко им вдига заплатата. Лошото е, че дори договореното в Колективния трудов договор на национално ниво възнаграждение на много малко места се спазва и се договаря – от 720 лева. Другият фактор е отношението към професията. Той все повече излиза на преден план, защото то е толкова пренебрежително, да не кажа унизително – и от лекарите, и от пациентите. Нямат време, от друга страна са толкова преуморени… Сестрата прави психоклимата на болния. Тя трябва да е усмихната винаги. Е, как да е усмихната…

Проф. Маркова каза още, че през 2007 година са поставени условията и исканията стартовото заплащане на сестрите да бъде три минимални работни заплати.

Петя Дренчева – студентка, втори курс, специалност „Медицинска сестра“, все още вижда надежда:

Много ми се иска да остана в България и да се развивам тук. Смятам, че има много проблеми, но все още виждам надежда, че нещата могат да се подобрят. 

В звуковия файл можете да чуете още за кризата за медицински сестри от репортажа на Здравка Маслянкова и интервю на Диана Дончева с проф.д-р Станка Маркова и Петя Дренчева. 


Прочети цялата публикация