БНР | 14.12.2017 14:51:19 | 173

Малина Крумова: Нуждите на ВиК - сектора са много по-големи от наличните европейски средства


В и К отрасълът е изключително тежък, защото е свързан с изграждане и поддръжка на огромна инфраструктура. Само каналите и водопроводите на територията на страната са над 90 000 километра.  Тази инфраструктура дълго време не е била адекватно финансирана тъй като от 90-а година се гледа социално на цената, което не оставя достатъчно средства за финансиране на инвестиции.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ заместник-министър  Малина Крумова по повод предстоящото поскъпване на цените на водата. Тя изтъкна, че подземната инфраструктура се нуждае от подмяна, защото в огромната си част е строена през 50-те и 60-те години на миналия век.  Като член на ЕС страната има и много ангажименти за развитието на тази инфраструктура, включително и пречистване на отпаданите води.

Категорично е забранено да се използват попивни ями и това налага изграждането във всички населени места над 2000 жители, налага изграждането на централизирана канализация и пречистването на тази събрана отпадъчна вода.

По оперативна програма "Околна среда" за 2007-2013 се вложиха много средства - около 2,3 милиарда лева - във ВиК инфраструктура. Все пак с тези средства се изградиха 53 пречиствателни станции. Имаше изграждане и реконструкция. Също така почти  2000 км. канализационна мрежа, което е един съществен, добре насочен ресурс. Но, това опредено не покрива нуждите. Нуждите са много по-големи от наличните европейски средства, било то от предишния или настоящия програмен период. Още повече има определени изисквания по отношение на тези средства. Те предимно отиват за изграждане на нова инфраструктура.

Съществуващата мрежа и съоръжения също обаче се нуждаят от подмяна и инвестиции, обясни Крумова. Шоково поскъпване ще има само в районите, където са имали т. нар. „гравитачна вода“  преди да бъде въведена единната цена на водоснабдяването на територията на една област.

Според изследвания на СЗО и МРРБ, обичайното потребление на вода е около 3 куб. м. на едно лице, изтъкна Крумова, която определи като манипулативни твърденията, че водата е „изключително скъпа“ дори и при цена от 3 лв.  В Стратегията за финансиране на ВиК операторите е предвидена цена от 1 лв./ куб. м. за уязвимите социални групи за определено минимално потребление. 

Проект на Стратегията ще бъде предоставен за публично обсъждане през януари. В документа се предлага такса „солидарност“ в размер от около 10 ст. за куб. метър, която обаче няма да се отрази на цената за потребителите: 

Цел на предлаганата такса, както сме я кръстили "Солидарност", е именно да се натрупва фонд, който да може да подпомогне онези оператори, които нямат достъп до европейско финансиране, както и населените места, които към настоящия момент, са недопустими за финансиране, защото европейските средства са насочени към големите населени места над 10 000 жители. Затова остава един голям процент от населените места и от жителите, които не могат да се възползват от европейските средства.


Прочети цялата публикация